Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2019

Čína pred výročím potlačenia protestov zablokovala WikipédiuČínske orgány znemožnili používateľom internetu prístup ku stránkam Wikipédie vo všetkých jazykoch po tom, ako údajne už v roku 2015 začali blokovať obsah tejto online ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Peking 16. mája (TASR) - Čínske orgány znemožnili používateľom internetu prístup ku stránkam Wikipédie vo všetkých jazykoch po tom, ako údajne už v roku 2015 začali blokovať obsah tejto online encyklopédie v čínštine. K rozšíreniu opatrenia došlo pred blížiacim sa 30. výročím potlačenia prodemokratických protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja, ktoré pripadne na 4. júna.


Tlačová agentúra AFP o tom informovala v stredu s odvolaním sa na organizácie zaoberajúce sa sledovaním cenzúry na internete.

Podľa správy medzinárodnej skupiny Open Observatory of Network Interference (OONI) sa blokovanie všetkých jazykových verzií Wikipédie začalo v Číne počas apríla. Jeden zo spoluzakladateľov organizácie Greatfire.org, ktorá sa zameriava na Čínu, to označil za krok "symbolizujúci strach čínskych orgánov z pravdy".

Nadácia Wikimedia, ktorá Wikipédiu prevádzkuje, uviedla, že v súvislosti s blokovaním v Číne zatiaľ neodstala žiadne vysvetlenie. K zneprístupňovaniu obasahu podľa nej dochádza prerušovane už od roku 2004.

Čínsky orgán pre internetovú cenzúru blokuje na území krajiny početné zahraničné stránky vrátane vyhľadávača Google, sociálnej siete Facebook alebo amerického denníka The New York Times, pripomenula AFP.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Guvernérka Alabamy podpísala prísny zákon o interrupciách
<< predchádzajúci článok
Prezident Trump vyhlásil stav núdze, ohrozené sú telekomunikácie

Čína pred výročím potlačenia protestov zablokovala Wikipédiu - diskusné fórum čitateľov