24hod.sk    Kultúra

05. septembra 2006

Čínska ryža na európskom trhu je geneticky modifikovanáČlenovia Greenpeace a hnutia Priatelia Zeme žiadajú o okamžitý zákaz dovozu ryže z Číny do Európy. Tvrdia totiž, že niektoré typy európskych potravín sú kontaminované protizákonne geneticky ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Členovia Greenpeace a hnutia Priatelia Zeme žiadajú o okamžitý zákaz dovozu ryže z Číny do Európy. Tvrdia totiž, že niektoré typy európskych potravín sú kontaminované protizákonne geneticky modifikovanou ryžou z Číny. Obidve organizácie testovali vzorky ryžových produktov ako napríklad ryžové cestoviny, ryžové tyčinky a iné produkty. Počas testovania sa zamerali na výrobky predávané vo Veľkej Británii, Nemecku a Francúzsku. Našli pritom päť pozitívnych vzoriek, ktoré boli geneticky modifikované v podobe, ktorá nie je schválená nikde vo svete. "Je to iba vrcholček ľadovca, ale to isté sa môže diať s potravinami, ktoré sú určené bábätkám a dojčatám," píše sa vo vyhlásení Greenpeace. Ide pritom o druhé zistenie genetickej úpravy ryže v priebehu troch týždňov. "Je šokujúce, že takto upravovanú ryžu sme objavili v časovom rozmedzí troch týždňov už po druhý raz," povedal zástupca organizácie Priatelia Zeme Adrian Bebb. Organizácie teraz očakávajú rýchlu reakciu Európskej komisie. Zákaz by mal podľa nich platiť až do odvolania, teda chvíle, kedy si budú môcť byť spotrebitelia istí, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Žiadajú tiež, aby sa suroviny a potraviny dovážané z Číny, ktoré sú už v predaji, okamžite podrobili testovaniu. "Európski spotrebitelia si zaslúžia viac," zhodnotil Bebb.

Kontaminované produkty sa našli prevažne v obchodoch zameraných na potraviny a iné produkty z Ázie. Ryža obsahuje proteín Cry1Ac.

SITA, AFP, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/cinska-ryza-na-europskom-trhu-je-geneticky-modifikovana-cl19011.html