Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. januára 2019

Napriek pôvodným sľubom talianska vláda pomôže banke Carige



Talianska populistická vláda ponúkla problematickej banke Carige pomoc. Pritom nie tak dávno sľúbila, že v žiadnom prípade nepoužije peniaze daňových poplatníkov na pomoc ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Rím 8. januára (TASR) - Talianska populistická vláda ponúkla problematickej banke Carige pomoc. Pritom nie tak dávno sľúbila, že v žiadnom prípade nepoužije peniaze daňových poplatníkov na pomoc bankovému sektoru.


Ešte v októbri podpredseda vlády a predseda Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio uviedol, že "ani jedno euro" zo štátnych peňazí nebude použité na podporu bánk. Ako však uviedla agentúra AP, v pondelok večer (7. 1.) vláda oznámila, že schválila dekrét, ktorým "garantuje budúce emisie dlhopisov a predpokladá možnosť preventívnej rekapitalizácie banky z verejných financií". Premiér Giuseppe Conte povedal, že cieľom opatrení je "ochrana práv a záujmov" bežných majiteľov účtov v banke Carige.

Žiadnu sumu nezverejnili a zatiaľ ani nič nenaznačuje, že Carige by v najbližšom období mala verejné zdroje využiť. Banka v utorok oznámila, že rekapitalizácia z verejných zdrojov je "úplne poslednou možnosťou".

Rozhodnutie vlády okamžite skritizovala opozícia, ktorú súčasní vládni predstavitelia odsudzovali za podporu bánk v období krízy. Bývalý premiér Paolo Gentiloni predstaviteľom súčasnej vlády pripomenul, ako pomoc a iné iniciatívy bývalej vlády pre problematické banky označovali za "dary bankárom". Jeho predchodca Matteo Renzi odkázal Di Maiovi, že by sa mal hanbiť, keďže práve on bol najhlasnejším kritikom pomoci bankám za vlády demokratov.

Vysoko zadlžená banka Carige sídliaca v Janove (desiata najväčšia banka v Taliansku) nedokázala získať podporu svojich akcionárov pre plán rekapitalizácie v hodnote 400 miliónov eur. Začiatkom januára preto Európska centrálna banka (ECB) v úsilí zabrániť krachu Carige vymenovala pre banku troch dočasných správcov.

Za najpravdepodobnejšie riešenie budúcnosti Carige je považované prevzatie banky iným finančným ústavom a očakáva sa, že na získanie kupca budú potrebné štátne dotácie. Od roku 2015 zaznamenalo Taliansko celkovo sedem bankových kríz, kde bola potrebná pomoc štátu. Najznámejším prípadom bola záchrana Monte dei Paschi di Siena, najstaršej banky na svete, ktorú založili ešte v roku 1472.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V meste Prešov boli najčastejšími menami v roku 2018 Jakub a Sofia
<< predchádzajúci článok
V Nórsku vlani výrazne poklesol počet žiadateľov o azyl