Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2019

Austrálsky premiér protestuje proti urážlivým výrokom Erdogana



Na archívnej snímke Scott Morrison.



Zdieľať
Na archívnej snímke Scott Morrison. Foto: TASR/AP
Sydney 20. marca (TASR) - Austrálsky premiér Scott Morrison si v stredu predvolal tureckého veľvyslanca v Canberre a žiadal od neho, aby vysvetlil "veľmi urážlivé" výroky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v súvislosti s masakrou v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch.


Ako pripomenula agentúra AFP, Erdogan v rámci kampane pred komunálnymi voľbami v Turecku hovoril o útoku na Novom Zélande ako o súčasti útoku na Turecko a islam.

Erdogan tiež varoval protimoslimsky ladených Austrálčanov, ktorí navštevujú Turecko, že sa môžu domov vrátiť v rakvách "ako ich starí otcovia" - pre Austráliu to bola jasná narážka na bitku o Gallipoli, ktorá sa odohrala počas prvej svetovej vojny a v ktorej padli tisíce príslušníkov Austrálskeho a novozélandského armádneho zboru (ANZAC).

Austrálske médiá informovali, že Morrison neprijal ospravedlenie za Erdoganove výroky, ktoré mu tlmočil turecký veľvyslanec Korhan Karakoč. Morrison vysvetlil, že Erdoganove slová "urážajú pamiatku" príslušníkov ANZAC-u.

Morrison okrem toho vyzval Austrálčanov, ktorí cestujú do Turecka, aby boli opatrní. Uviedol tiež, že Austrália prehodnotí svoje odporúčanie občanom v súvislosti s cestami do Turecka.

Dodal, že v stredu sa austrálsky veľvyslanec v Turecku stretne so zástupcami tureckej vlády. Morrison v tejto súvislosti uviedol, že počká na reakciu tureckej vlády a až potom podnikne vo veci ďalšie kroky. Upozornil však, že "na stole sú všetky diplomatické možnosti".

Erdogan hovoril o bitke o Gallipoli z roku 1915, v ktorej proti sebe na jednej strane stáli turecké jednotky a na druhej strane Austrálsky a novozélandský armádny zbor (ANZAC) spolu s britskými a francúzskymi jednotkami. Padlo v nej 58.000 spojeneckých vojakov. Osmanská ríša prišla o 87.000 vojakov. Zranených na oboch stranách bolo 300.000 mužov.

Pôvodným cieľom spojencov a ich invázie bolo získať kontrolu nad strategickým prielivom Dardanely a otvoriť cestu spojeneckým lodiam do Čierneho mora, obsadiť hlavné mesto Osmanskej ríše Konštantínopol a zbaviť Rusko tureckého tlaku na kaukazskom fronte. Spojenci tieto svoje ciele nedosiahli a po mesiacoch bojov sa museli stiahnuť.

Erdogana už za výroky na margo piatkového útoku na dve mešity v novozélandskom Christchurchi ostro odsúdil aj samotný Nový Zéland. Podpredseda jeho vlády Winston Peters proti tomu v pondelok rozhodne protestoval, pričom upozornil, že takéto spolitizovanie masakru "ohrozuje budúcnosť a bezpečnosť obyvateľov Nového Zélandu a našich ľudí v zahraničí a je úplne nefér".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Libanone zadržali muža podozrivého zo špionáže pre Izrael
<< predchádzajúci článok
Trump nominoval A. Brinkovú na post veľvyslankyne USA na Slovensku