Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

21. novembra 2020

ŠTÚDIA: Nákaza koronavírusom vytvára imunitu na najmenej pol roka



Svetová zdravotnícka organizácia štúdiu uvítala s tým, že jej závery pomôžu lepšie pochopiť, ako funguje ochrana proti koronavírusu.



Zdieľať
ŠTÚDIA: Nákaza koronavírusom vytvára imunitu na najmenej pol roka

 

Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, by tento vírus nemali opätovne dostať najmenej po obdobie šiestich mesiacov. Vyplýva to z výskumu vedcov Oxfordskej univerzity, informovala v piatok agentúra AFP.


Profesor David Eyre, ktorý je jedným z autorov štúdie, nazval zistenia "skutočne dobrými správami". "Môžeme si byť istí, že aspoň v krátkodobom horizonte väčšina ľudí, ktorí COVID-19 dostanú, ho nedostane znova," dodal.

Vedci zdôraznili, že zatiaľ nezozbierali dostatočné množstvo údajov, aby mohli tvrdiť, či sa ľudia môžu opätovne nakaziť po uplynutí šiestich mesiacov od prvotnej infekcie. Cieľom pokračujúcej štúdie je zistiť, ako dlho trvá vytvorená imunita pred prípadnou ďalšou nákazou týmto vírusom.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) štúdiu uvítala s tým, že jej závery pomôžu lepšie pochopiť, ako funguje ochrana proti koronavírusu. "Skutočne odporúčame výskumníkom robiť takéto štúdie," povedal novinárom v Ženeve riaditeľ programu núdzových operácií WHO Michael Ryan. Poznamenal, že zistenia priniesli "najlepšie dáta". To, ako reagujú protilátky v tele, "dáva nádej na dlhšie obdobie ochrany" pre ľudí čakajúcich na vakcínu, dodal.

Oxfordskí vedci pri štúdii zameranej na zistenie opätovnej nákazy koronavírusom analyzovali dáta 12.180 testovaných zdravotníkov oxfordských univerzitných nemocníc počas 30 týždňov. Štúdia ukázala, že u žiadneho z 1246 pracovníkov s protilátkami sa neobjavili symptómy ochorenia COVID-19. Pozitívne boli na koronavírus testovaní traja zdravotníci, ktorí však nemali žiadne príznaky nákazy.

WHO uviedla, že spolupracuje s 50 krajinami, v ktorých prebiehajú štúdie na protilátky voči koronavírusu v rôznych testovacích skupinách - či už medzi bežnou populáciou alebo zdravotníkmi. Cieľom je získať širší obraz toho, ako sa pandémia vyvíja.

Americká farmaceutická firma Moderna tento týždeň oznámila, že jej experimentálna vakcína má takmer 95-percentnú účinnosť. Stalo sa tak týždeň po tom, ako podobné výsledky ohlásili americký farmaceutický koncern Pfizer a jej nemecký partner vo vývoji vakcíny, biotechnologická spoločnosť BioNTech.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Proti povinnému očkovaniu protestovali odporcovia v Prahe (12. 12. 2021)
 Krajniak: Ľudia sa na Vianoce budú môcť stretávať (12. 12. 2021)
 Na Slovensku sa objavili prvé tri prípady omicron variantu koronavírusu (11. 12. 2021)
 Vynašli rúška s protilátkami z pštrosa, dokážu detegovať koronavírus (10. 12. 2021)
 Šéf Pfizeru predpokladá, že bude nevyhnutná štvrtá dávka vakcíny proti covidu (10. 12. 2021)
 Opatrenia proti koronavírusu sa zmenili. Obchody fungujú po novom a nezaočkovaní sa neostrihajú ani si nezacvičia (10. 12. 2021)
 Konzílium odborníkov kritizuje nové opatrenia, ktoré sa prijala vláda v súvislosti s aktuálnou epidemickou situáciou (10. 12. 2021)
 Šéf BioNTechu Ugur Sahin je za podávanie tretej dávky vakcíny už po 3 mesiacoch (10. 12. 2021)
 PLATIA NOVÉ OPATRENIA: Viaceré obchody môžu otvoriť len v režime OP (10. 12. 2021)
 Sulík bude ignorovať šialené rozhodnutia odborníkov, za hlúposť považuje aj zákaz stretávať sa s rodinami počas Vianoc (9. 12. 2021)



nasledujúci článok >>
V Česku za piatok zaznamenali 5809 nových prípadov nákazy
<< predchádzajúci článok
Trump znova vyhlásil, že vyhral voľby