Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2020

Ďalších osem prípadov ochorenia na kliešťovú encefalitídu zaznamenali v okresoch Brezno a Banská BystricaBanskobystrický regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenal v ...Zdieľať
gettyimages 1226673579 676x451 4.7.2020 (Webnoviny.sk) - Banskobystrický regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenal v končiacom sa týždni v okresoch Brezno a Banská Bystrica zhodne po štyri potvrdené prípady ochorenia na kliešťovú encefalitídu.


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, v obidvoch okresoch ide o ochorenia u dospelých osôb z rôznych lokalít, pričom od začiatku sezóny je v Breznianskom okrese už 11 prípadov a v Banskobystrickom okrese päť prípadov kliešťovej encefalitídy.

Kliešte, syr aj mlieko


Všetky prípady sú laboratórne potvrdené, pričom žiadne spolu nesúvisia. Ochorenie v breznianskych prípadoch spôsobilo prisatie kliešťov, konzumáciu ovčieho syra a pitie kozieho mlieka zo súkromných chovov.

"Pacienti v Banskobystrickom okrese mali v anamnéze trikrát uvádzané prisatie kliešťa a jedenkrát konzumáciu ovčieho syra," doplnila hovorkyňa.

Kozy a ovce


Kliešťová encefalitída sa neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho. Tak ako kliešť môže chorobu preniesť okrem človeka aj na zvieratá, môže sa od infikovaných zvierat nakaziť aj človek. Nákaze sú vystavené hlavne kozy a ovce. Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus sa vylučuje do mlieka.

"Toto ochorenie sa teda môže preniesť aj pri konzumácii mlieka od nakazených kôz a oviec a výrobkov z ich mlieka, ktoré nie sú dostatočne tepelne spracované," objasnila Tolnayová s tým, že podľa odborníkov je veľmi účinné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných 80 až 90 percent populácie. V Českej republike je to okolo 20 až 30 percent a u nás len niečo pod jedno percento.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ďalších osem prípadov ochorenia na kliešťovú encefalitídu zaznamenali v okresoch Brezno a Banská Bystrica © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Užívanie marihuany počas tehotenstva môže súvisieť s problémami so spánkom u detí, hovoria vedci
<< predchádzajúci článok
Za včera pribudlo 29 pozitívnych testov na koronavírus

Ďalších osem prípadov ochorenia na kliešťovú encefalitídu zaznamenali v okresoch Brezno a Banská Bystrica - diskusné fórum čitateľov