08. decembra 2006

Dráma v New Jersey s lepším koncom pre Suns

Tri stretnutia boli na programe kanadsko-americkej basketbalovej súťaže NBA v noci zo štvrtka na piatok, pričom všetky tri súboje mali prívlastok medzikonferenčné. V New Jersey sa očakával ...

NEW YORK 8. decembra (WEBNOVINY) - Tri stretnutia boli na programe kanadsko-americkej basketbalovej súťaže NBA v noci zo štvrtka na piatok, pričom všetky tri súboje mali prívlastok medzikonferenčné. V New Jersey sa očakával vyrovnaný zápas domácich Nets s Phoenixom, ale dve predĺženia predpovedal asi málokto. Takmer 17 tisíc divákov priamo v hale mohlo vidieť dokopy 318 bodov a 34 zmien vedenia. A sledovali aj triple-double v podaní Jasona Kidda, ktorý sa dostal na tretie miesto historickej tabuľky so 78 cenenými trojicami dvojciferných zápisov v kariére, pričom ho okupuje spoločne s legendárnym Wiltom Chamberlainom. To, že diváci videli naozaj výnimočný zápas, si myslel aj tréner Suns Mike D´Antoni: „Myslím, že keď dorazíme domov, môžeme tento zápas rovno hľadať medzi klasickými zápasmi histórie NBA. Už tam určite bude. Bol to najlepší súboj, aký som doteraz videl.“ V druhom predĺžení bol nesmierne dôležitým hráčom Steve Nash, ktorý v ňom strelil 9 zo svojich 42 bodov, čo je pre neho mimoriadny výkon s nálepkou kariérneho maxima. „Bol to šialený zápas,“ zhodnotil toto neuveriteľné meranie síl 32-ročný rodák z juhoafrického Johannesburgu. „Jednoducho sa rozhodli, že sa nás budú držať, dokiaľ sa bude dať. Oba tímy si zaslúžili vyhrať. My sme tí šťastnejší.“ Tento zápas však nebol najdlhší, ani v ňom nebolo zaznamenaných najviac bodov v histórii NBA. Rekord drží už 23 rokov a 10 mesiacov zápas, v ktorom Detroit porazil Denver po troch predĺženiach v pomere 186:184. V noci sa však pod ním rekordná stolička jednoznačne triasla. Predĺženie mohli diváci vidieť aj v Sacramente. Na palubovku sa proti domácim Kings postavili basketbalisti Miami, ktorí hrali výborný zápas a pred poslednou štvrtinou vyhrávali o osem bodov. To sa však v basketbale nie je neprekonateľný rozdiel, čo sa aj potvrdilo a napokon muselo rozhodnúť predĺženie. Najlepším strelcom zápasu bol už tradične Dwayne Wade s 32 bodmi, pričom do triple-double mu chýbala iba 1 asistencia. V predĺžení strelil dokonca 7 z ôsmich bodov svojho tímu. „To je typický Dwayne,“ myslí si Alonzo Mourning. „V takých situáciách sa na neho určite spoliehame.“ Pochválil ho aj tréner Kings Eric Musselman: „Wade trafil niekoľko zložitých striel v dôležitých momentoch stretnutia, na čo sa však môžu jeho spoluhráči vždy spoľahnúť.“ Tomu, že je Wade neohrozeným vodcom tímu, napovedá aj fakt, že bol jeho najlepším strelcom v posledných 15 zápasoch. Tretí zápas večera tak vyrovnaný ako predchádzajúce dva nebol, viac ako 20 tisíc divákov však videlo výborný basketbal dvoch popredných tímov oboch konferencií. Dallas začal v oboch úvodoch polčasov zle a Detroit mu ušiel najprv o deväť bodov, potom o ďalších osem, čo už domáci dohnať v poslednej štvrtine nedokázali. Povšimnutiahodný bol v tomto zápase paradoxne bezbodový výkon Jerryho Stackhousa v drese domácich, ktorý naposledy a doteraz jediný raz v kariére nedal ani bod počas minimálne 18 minút v zápase v roku 1999 práve v drese svojho súpera v tomto súboji. Svojimi bodmi ho na ihrisku zastúpil najmä nemecký reprezentant Dirk Nowitzki, ktorý strelil 29 bodov. Hráči Detroitu si určite spomenuli na 37-bodovú prehru v Dallase v minulej sezóne, keď v úvodnej štvrtine dostali facku v podobe stavu 16:40 na svetelnej tabuli. „Mali sme v pamäti, čo nám spravili v prvej štvrtine minuloročného zápasu a nechceli sme, aby sa to zopakovalo,“ povedal Rasheed Wallace, strelec 19 bodov víťazného tímu.

New Jersey - Phoenix 157:161 po dvoch predĺženiach

Najviac bodov: Kidd 38 (14 doskokov, 14 asistencií), V. Carter 31, R. Jefferson 25 - Nash 42 (13 asistencií), Marion 33, R. Bell 24, štvrtiny: 29:30, 29:34, 32:28, 43:41 - 10:10, 14:18, 16 966 divákov

Dallas - Detroit 82:92

Najviac bodov: Nowitzki 29, Terry 17, Josh Howard (12 doskokov) a Dampier po 12 - Prince 20, R. Wallace 19, R. Hamilton 15, štvrtiny: 20:29, 24:23, 16:24, 22:16, 20 152 divákov

Sacramento - Miami 91:93 po predĺžení

Najviac bodov: Bibby 20, B. Miller a Artest po 15 - Wade 32 (11 doskokov), Jason Williams a Payton po 11, štvrtiny: 17:22, 21:20, 22:26, 25:17 - 6:8