Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. decembra 2019

EK varovala USA pred sankciami proti projektu Nord Stream 2Ilustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel/Berlín 12. decembra (TASR) - Komisár Európskej únie pre obchod Phil Hogan varoval USA pred uvalením sankcií v súvislosti s projektom plynovodu Nord Stream 2. Sankcie tiež kritizovali nemeckí predstavitelia.


"EÚ je principiálne proti zavádzaniu sankcií voči európskym firmám, ktoré legitímne podnikajú," povedal Hogan vo štvrtok v Bruseli. Od zmeny plynovej smernice v máji neexistujú jasné pravidlá pre prevádzku plynovodov, ako je Nord Stream 2. Podľa Európskej komisie (EK) ide o to, aby tento plynovod operoval transparentne a nediskriminačným spôsobom. Taktiež je potrebný súlad regulácie s princípmi medzinárodnej a európskej energetickej legislatívy.

Hogan však vyhýbavo odpovedal na otázku týkajúcu sa prípadných odvetných opatrení v prípade uvalenia sankcií zo strany USA. Uviedol, že EK musí najprv podrobne preštudovať plány Washingtonu.

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v stredu (11. 12.) návrh zákona o výdavkoch na obranu, ktorého súčasťou sú aj sankcie proti dvom ruským projektom plynovodov - Nord Stream 2 a Turkstream. Očakáva sa, že Senát zákon schváli ešte pred začiatkom prerušenia schôdze na budúcu týždeň. Biely dom dal jasne najavo, že prezident Donald Trump ho podpíše. USA tvrdia, že spomínané plynovody spôsobia závislosť Európy od ruských dodávok plynu.

Projekt Nord Stream 2 kritizujú aj mnohé európske krajiny, keďže zvýši energetickú závislosť od Ruska a poškodzuje záujmy východoeurópskych členov EÚ aj Ukrajiny.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odsúdil sankcie USA proti firmám zapojeným do projektu Nord Stream 2. "O európskej energetickej politike sa bude rozhodovať v Európe, nie v USA. Principiálne odmietame zásahy zvonka aj sankcie s extrateritoriálnym vplyvom," povedal Maas.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort vnútra rokuje s Facebookom o nezákonnej volebnej kampani
<< predchádzajúci článok
ECB NEZMENILA ÚROKOVÉ SADZBY

EK varovala USA pred sankciami proti projektu Nord Stream 2 - diskusné fórum čitateľov