10. septembra 2019

EURO 2020: Belgičania vyučoval v Glasgowe, s Rusmi sú blízko postupu

Belgickí hráči oslavujú gól, archívna snímka.

Belgickí hráči oslavujú gól, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 10. septembra (TASR) - Najjednoznačnejší priebeh kvalifikácie EURO 2020 má I-skupina, v ktorej majú futbalové reprezentácie Belgicka a Ruska už po 6. kole de facto istú miestenku na finálový turnaj. Belgičania po triumfe 4:0 v Škótsku vedú tabuľku s plným počtom 18 bodov, druhí Rusi zaostávajú o tri. Za oboma favoritmi je veľká diera - Kazachstan, Cyprus a Škótsko síce ešte nie sú úplne mimo hry, ale skôr sa budú sústrediť už len na boj o 3. priečku.

Belgičania potvrdili pozíciu najlepšieho tímu rebríčka FIFA, v Glasgowe dominovali od úvodných minút a k hostiteľom boli ešte milosrdní, keď im nasúkali len "štvorku". Skóre otvoril útočník milánskeho Interu Romelu Lukaku a ďalšie góly pridali obrancovia Thomas Vermaelen s Tobym Anderweireldom. Na 4:0 upravil Kevin De Bruyne, ktorý si okrem gólu pripísal tri asistencie.

"Nebol to v našom podaní špičkový výkon, ale dôležité sú tri body. Splnili sme si povinnosť. Nezačali sme dobre, pomohol nám však prvý gól. Potom sme už kontrolovali hru a Škótov sme do ničoho nepustili," vyhlásil legionár Manchestru City. Tretí tím vlaňajších MS je zatiaľ stopercentný, postup na šampionát pravdepodobne spečatí už 10. októbra, keď hostí trpaslíka zo San Marína. "Vedeli sme, že už týmto víťazstvom sa priblížime k účasti na ME. Pozývam fanúšikom v októbri na zápas so San Marínom, kde chceme osláviť spolu s nimi postup," dodal De Bruyne.

Rusi sa nadreli na výhru proti Kazachstanu. Dlho márne dobýjali súperovu bránku, až v 89. minúte sa po rohu presadil Mario Fernandes. Pokiaľ o mesiac zvládnu zverenci trénera Stanislava Čerčesova domáci súboj so Škótskom, môžu sa v prípade remízy Kazachstanu s Cyprom tiež v značnom predstihu kvalifikovať na ME.