24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

Európske štáty a Rusko vyjadrili podporu novej vláde v MoldavskuNa archívnej snímke Igor Dodon.Zdieľať
Na archívnej snímke Igor Dodon. Foto: TASR/AP
Kišiňov 11. júna (TASR) - Päť európskych štátov sa v pondelok pripojilo k Severoatlantickej aliancii a vyzvalo na "pokoj a zdržanlivosť" v Moldavsku.


Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo vyjadrili podporu moldavskému parlamentu, ktorý vzišiel z februárových volieb a bol rozpustený 9. júna, teda deň po tom, ako zákonodarcovia vyslovili dôveru novej vláde, informovala v utorok agentúra AP.

Podporu novej koalícii, ktorú vytvorili proeurópsky blok ACUM a proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM), vyjadrilo tiež Rusko.

Súčasná kríza v Moldavsku súvisí s výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konali ešte 24. februára. Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa PSRM podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s ACUM, že vystúpia proti Demokratickej strane Moldavska (PDM), ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu. Na čele PDM je kontroverzný oligarcha Vlad Plahotniuc.

Predsedníčkou parlamentu sa na základe dohody PSRM a ACUM stala socialistka Zinaida Greceaniiová.

Následne sa však PDM cez víkend obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) namiesto Dodona právomoc podpísať výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb. Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/europske-staty-a-rusko-vyjadrili-podporu-novej-vlade-v-moldavsku-cl683642.html