Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2019

Eurovoľby 2019: Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) na SlovenskuVíťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu (20,11 percenta), za ňou nasleduje strana Smer-SD (15,72 percenta), tretia je ĽSNS (12,07 percenta). Do EP sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta).Zdieľať
Eurovoľby 2019: Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku

0:32
Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP), podľa ktorých získala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu štyri poslanecké mandáty, sú pre jej úspešného kandidáta Vladimíra Bilčíka (Spolu-OD) príjemným prekvapením. Ocenil aj účasť, ktorá je podľa neho vyššia aj vďaka kampani tejto koalície.

0:30
Bárány označil za najzávažnejší incident počas eurovolieb vyrojenie včiel v blízkosti jednej z košických volebných miestností. To je podľa neho dôvod, že priebeh volieb bol korektný a pokojný.

0:25
V novom zložení Európskeho parlamentu (EP) nebude existovať politická stabilita bez účasti Európskej ľudovej strany (EP). Po skončení eurovolieb to uviedol volebný líder EPP Manfred Weber.

0:24
Priebeh volieb do Európskeho parlamentu bol pokojný, polícia eviduje 23 podaní. Na spoločnej nedeľnej (26. 5.) tlačovej konferencii to zhodnotil viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka.


0:22
Protieurópska Strana brexitu (BP) vedie podľa predbežných výsledkov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v Británii so ziskom 31,5 percenta hlasov, zatiaľ čo vládnuci konzervatívci sa prepadli až na piate miesto. V nedeľu o tom informovala agentúra AFP.

0:16
Volieb sa zúčastnilo nezanedbateľne viac voličov ako v predchádzajúcich voľbách do EÚ parlamentu.


0:15
Najvyššia účasť v eurovoľbách bola v Bratislavskom kraji. Obálky si vo volebnej miestnosti prevzalo 31,55 percenta voličov. Vyplýva to z dát zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.
Naopak, najnižšia účasť bola v Košickom kraji, kde si obálky vo volebnej miestnosti prevzalo 19,26 percenta voličov.

0:13
Eurovoľby v Španielsku sa skončili veľkým víťazstvom úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Jeho vládnuci socialisti s výrazným náskokom porazili opozičných konzervatívcov, informovala agentúra AFP.

0:11
Kandidátka vo voľbách do Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH) sa ujme svojho mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Vníma to ako paradox, vzhľadom na to, že sa usilovala o to, aby Veľká Británia v EÚ zostala.

0:08
Kandidát na europoslanca za KDH Ivan Štefanec k oficiálnym výsledkom volieb.


0:00
Vyhlásenie oficiálnych výsledkov eurovolieb na Slovensku.

Na snímke zľava zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová, predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán delegovaný predsedníčkou Ústavného súdu SR Eduard Bárány, predseda Štatistického úradu SR a predseda odborného sumarizačného útvaru Alexander Ballek a viceprezident Policajného zboru MV SR - Prezídium Policajného zboru Róbert Bozalka počas tlačovej konferenecie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán k vyhláseniu oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu v Bratislave 26. mája 2019.

Foto: TASR - Jaroslav Novák

 23:57
Kandidát na europoslanca za koalíciu PSSpolu Vladimír Bilčík k oficiálnym výsledkom volieb - "Sú to skvelé výsledky"


23:56
Voľby do Európskeho parlamentu v Českej republike vyhralo vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša. Koaliční sociálni demokrati naopak nezískali ani jeden poslanecký mandát, informoval server iDNES.cz.

23:49
Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu vyhlásil, že požiada o konanie predčasných volieb. Reagoval tak na porážku jeho strany Syriza vo voľbách do európskeho parlamentu (EP), ako aj v prvom kole komunálnych volieb, ktoré sa konali taktiež v nedeľu. Písala o tom agentúra AFP.

23:46
Víťazom sobotňajších (25. 5.) volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa v Bratislavskom kraji stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu. Za jej kandidátov hlasovalo 36,28 percenta voličov, ktorí sa okresoch Bratislavského kraja eurovolieb zúčastnili. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

23:33
Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vo Fínsku zvíťazila v nedeľu konzervatívna Národná koaličná strana (KOK), ktorá získala 20,8 percenta hlasov, resp. tri mandáty. Na druhom mieste skončili zelení so 16 percentami a dvoma mandátmi, informovala agentúra APA s odvolaním sa na konečné výsledky zverejnené fínskym ministerstvom spravodlivosti.

23:28
Talianska pravicovo-populistická Liga Severu, vedená vicepremiérom Matteom Salvinim, zvíťazila v nedeľňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v Taliansku. Vyplýva to z exit pollov zverejnených po uzavretí volebných miestností, ktoré boli v Taliansku otvorené až do 23.00 h SELČ.

23:18
Ani jeden mandát nezískala strana SMK (4,96 percenta) ani SNS (4,09 percenta). Voliči si mohli vyberať z 31 politických subjektov. Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,74 percenta.

23:15
Z predbežných výsledkov eurovolieb je zrejmé, že Európskom parlamente (EP) vznikne "nová rovnováha síl", pričom tradične dominantné zoskupenia ako Európska ľudová strana (EPP) a Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) sa budú musieť podeliť o omnoho viac moci ako doteraz. V nedeľu to vyhlásil Guy Verhofstadt (66), bývalý belgický premiér a šéf skupiny Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Písala o tom agentúra AP.

23:09
Poslancami v Európskom parlamente (EP) za Slovensko sa stali Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík (koalícia PS - Spolu), Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer-SD), Milan Uhrík, Miroslav Radačovský, (ĽSNS), Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca (SaS) a Peter Pollák (OĽaNO). Lexmann sa mandátu ujme až po vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré v nedeľu zverejnila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

23:07
Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu (20,11 percenta), za ňou nasleduje strana Smer-SD (15,72 percenta), tretia je ĽSNS (12,07 percenta). Do EP sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta). Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,74 percenta. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

23:06
Francúzska pravicovo-populistická politička Marine Le Penová vyzvala v nedeľu na rozpustenie dolnej komory francúzskeho parlamentu po tom, ako jej opozičná strana Národné zhromaždenie (RN) podľa odhadovaných výsledkov zvíťazila vo Francúzsku vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

23:03
Tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu sú podľa bývalej premiérky Ivety Radičovej križovatkou, na ktorej sa Európska únia rozhoduje o svojom ďalšom smerovaní. Uviedla to v diskusii v Európskom informačnom centre pred vyhlásením oficiálnych výsledkov volieb.

23:01
Rumunské proeurópske strany uštedrili v nedeľňajších eurovoľbách porážku vládnucej Sociálnodemokratickej strane (PSD). Bývalý rumunský eurokomisár Dacian Ciološ po oznámení odhadov výsledkov uviedol, že jeho centristická aliancia USR-PLUS sa v europarlamente pripojí k novej politickej skupine, ktorá vznikne zlúčením liberálov a centristov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

23:00
Práve sa zatvorili posledné volebné miestnosti v Európe.

22:45
O pätnásť minút sa zatvárajú posledné volebné miestnosti v Európe.

22:41
Kandidáti SaS, Progresívneho Slovenska (PS) - Spolu a KDH vylúčili spoluprácu s ĽSNS na pôde Európskeho parlamentu. Povedali to v nedeľnej diskusii v priestoroch Európskeho informačného centra (EIC) v Bratislave.

22:32
Iveta Radičová počas diskusie Volebná noc.

Na snímke dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Iveta Radičová počas diskusie Volebná noc – Voľby do Európskeho parlamentu v Európskom informačnom centre 26. mája 2019 v Bratislave.

Foto: TASR - Jakub Kotian

 


22:30
O pol hodiny sa zatvárajú posledné volebné miestnosti v Európe.

22:26
Grécky opozičný líder Kyriakos Mitsotakis vyzval v nedeľu premiéra Alexisa Tsiprasa, aby podal demisiu. Urobil tak po zverejnení prvých odhadov tamojších výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP), podľa ktorých v nich zvíťazila Mitsotakisova strana. Informovala o tom agentúra Reuters.

22:20
Podľa najnovšej aktualizácie (21.30 h), ktorá zohľadnila výsledky tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP) už v 14, čiže polovici členských krajín EÚ, stále vedie stredopravicová Európska ľudová strana (EPP), ktorej prognózy dávajú 177 kresiel v 751-člennom zákonodarnom zbore EÚ.

22:15
Kandidáti na europoslancov za strany SaS, KDH a PSSpolu spoločne odmietajú spoluprácu s ĽSNS na pôde europarlamentu


22:13
Kandidáti na europoslancov za PSSpolu, KDH a SaS o silnení extrémizmu na európskej pôde


22:04
Voľby v Taliansku.
 

Taliansky volič hádže do volebnej schránky svoj hlas počas volieb do Európskeho parlamentu v Ríme 26. mája 2019. V Taliansku sa zároveň s eurovoľbami konajú aj komunálne voľby. Volia sa starostovia a členovia mestských rád v približne polovici talianskych obcí a miest.

Foto: TASR/AP

 


22:02
Vládnuca pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) zrejme zvíťazila v Poľsku vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v tejto krajine konali v nedeľu. Vyplýva to z prieskumu medzi voličmi, ktorého výsledky priniesla tlačová agentúra AFP.

22:00
O hodinu sa zatvoria posledné volebné miestnosti.

21:52
Kandidát na europoslanca za SaS Eugen Jurzyca k neoficiálnym výsledkom volieb


21:50
Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) vo Francúzsku sa stala podľa dvoch z prvých odhadov tamojších výsledkov euroskeptická strana Národné združenie (RN) Marine Le Penovej. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s tým, že ak by sa odhady potvrdili, šlo by o veľké sklamanie pre proeurópskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

21:48
Kandidátka na europoslankyňu za KDH Miriam Lexmannová k neoficiálnym výsledkom volieb


21:45
Kandidát na europoslanca za koalíciu PSSpolu Vladimír Bilčík k neoficiálnym výsledkom volieb


21:36
Tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré prebiehali od štvrtka do nedele, priniesli straty tradičným stranám, zatiaľ čo vyššie zastúpenie by mali mať zelení, ako aj krajne pravicové a populistické strany. Vyplýva to z prvých odhadov volebných výsledkov, ktoré zverejnil v nedeľu večer samotný EP.

21:09
Účasť v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa skončia v nedeľu večer, sa podľa predbežných údajov z 27 členských krajín EÚ približuje k 51 percentám. Oznámil to hovorca EP Jaume Duch Guillot, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AP.

21:06
Predstavitelia viacerých politických strán, analytici a zástupcovia inštitúcii EÚ sa stretli v priestoroch Európskeho informačného centra (EIC) v Bratislave, kde sa krátko po 20.00 h odštartoval volebný večer. V rámci neho budú diskutovať o neoficiálnych výsledkoch za Slovensko aj Európsku úniu. Vyvrcholením večera bude o 23.00 h oficiálne vyhlásenie výsledkov volieb do Európskeho parlamentu za Slovensko.

Na snímke diskusia Volebná noc – Voľby do Európskeho parlamentu v Európskom informačnom centre 26. mája 2019 v Bratislave.

Foto: TASR - Jakub Kotian

 


20:30
Predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára mrzí, že Maďari žijúci na Slovensku prišli o svojich zástupcov v Európskom parlamente (EP). Vo stanovisku k eurovoľbám na sociálnej sieti súčasne vyjadril nádej, že predstavitelia krajnej pravice nezískajú dosť mandátov na vytvorenie frakcie, ktorá by mala "skutočnú politickú váhu".

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V EP by mali byť predbežne Smer, PS-Spolu, ĽSNS, KDH, SaS a OĽaNO (26. 5. 2019)
 Hovorca EP: Účasť v eurovoľbách bola zrejme najvyššia za 20 rokov (26. 5. 2019)
 Sľubujeme, že Slovensko v Bruseli nikdy nesklameme, tvrdí ĽSNS (26. 5. 2019)
 Progresívne Slovensko a Spolu chcú po úspechu v eurovoľbách vyhrať voľby do NR SR (26. 5. 2019)
 Výsledky volieb sú dôvodom na zamyslenie, reagoval Smer-SD (26. 5. 2019)
 SNS rešpektuje výsledky volieb, ľutuje, že voliči uverili ĽSNS (26. 5. 2019)
 SaS predpokladá, že v EP bude mať dva mandáty (26. 5. 2019)
 Neoficiálne výsledky Eurovoľby 2019: V EP má byť šesť strán, prvé PS-Spolu, druhý je Smer, tretia ĽSNS (26. 5. 2019)
 Eurovoľby 2019: V EP by mali byť PS-Spolu, Smer, ĽSNS, KDH, SaS, OĽaNO a SMK (26. 5. 2019)
 ZVEREJNILI OFICIÁLNE VÝSLEDKY Eurovoľby 2019, VÍŤAZOM JE KOALÍCIA PS - SPOLU (26. 5. 2019)nasledujúci článok >>
I. Radičová: Tohtoročné eurovoľby sú križovatkou
<< predchádzajúci článok
Výsledky eurovolieb z polovice krajín EÚ: Vyhrali štandardné strany

Eurovoľby 2019: Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku - diskusné fórum čitateľov