09. januára 2006

Federer začal sezónu vo veľkom štýle

Dominantný muž svetového tenisu Roger Federer začal sezónu rovnako suverénne ako pred rokom: ziskom titulu v katarskej Dohe.

Na turnaji s dotáciou milión dolárov nestratil favorizovaný

24-ročný Švajčiar v piatich zápasoch jediný set. Podobným spôsobom si počínal aj vo finále s Francúzom Gaelom Monfilsom, ktorého zdolal za 78 minút 6:3, 7:6 a na svoje konto si pripísal  34. turnajové víťazstvo (tým sa vyrovnal Američanovi Changovi) i 142 000 dolárov. Bazilejčan navyše načal dnes už 102. týždeň bez prestávky na čele svetového rebríčka.
Na ceste za ôsmym turnajovým titulom, ktorý získal Švajčiar bez straty setu, ho v druhom dejstve mladý 19-ročný Francúz (vlani bol medzi objavmi roka, postúpil o viac než 200 miest na 30. miesto v rebríčku) poriadne potrápil. V tajbrejku prehrával Federer dokonca 3:5, kým dokázal obrátiť vývoj a využiť mečbal vydareným returnom, čo vôbec nebolo typické pre toto finále - 193 cm vysoký Francúz totiž výborne podával. V prvom sete viedol 3:1, Federer musel dokonca odvrátiť brejkbal na 4:1. Potom však Roger vyhral šesť hier za sebou, až po 1:0 v druhom sete. Skúsená svetová jednotka dokázala uplatniť svoju taktiku, zatiahnuť zo začiatku agresívne skoro bezchybne hrajúceho súpera do dlhších výmen. Francúzsky tínedžer  doplatil na svoju netrpezlivosť a daroval Švajčiarovi zopár lacných bodov, čím mu pomohol k obhajobe titulu.