24hod.sk    Kultúra

24. októbra 2017

Festival Astorka otvoria hrou Manželstvím v kostceDivadelnú jeseň v Bratislave tradične spestrí festival na doskách Divadla Astorka Korzo '90.Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Jakub Kotian
 
Bratislava 24. októbra (TASR) – Divadelnú jeseň v Bratislave tradične spestrí festival na doskách Divadla Astorka Korzo '90. Festival Astorka prináša kvalitné európske divadlá, ktoré sa aktuálne vyjadrujú k problémom dnešných dní. V utorok o 19.00 divadelný sviatok otvára predstavenie Manželství v kostce v podaní Divadla Komediograf z Brna. V novej komédii Ľuboša Baláka "o večnom súboji mužov a žien, ktorý netrvá len sto rokov a netýka sa len dvoch jedincov a prežívame ho znova a znova", sa predstavia Zuzana Kronerová a Oldřich Navrátil.


Tohtoročné podujatie prinesie i predstavenie talianskeho súboru Teatro delle Albe z Ravenny. Inscenáciu Hukot vody Marca Martinelliho, ktorá je divadelným spracovaním drámy tisícok migrantov každoročne umierajúcich vo vlnách Stredozemného mora, si diváci môžu pozrieť v stredu 25. októbra. Predstavenie malo premiéru na Festivale v Ravenne v júli 2010, kde začalo svoju púť za podpory Amnesty International a následne ho uviedli na Lampeduse, Korzike, v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Brazílii a v USA. V roku 2016 sa vrátilo na scénu v obnovenom spracovaní Ermannyho Montanariho.

V programe 13. ročníka divadelného festivalu ďalej figurujú známe české súbory ako napríklad Dejvické divadlo Praha či Švandovo divadlo na Smíchově Praha, ale aj budapeštianske divadlo Katona József Színhás. Popri hlavnom programe je pripravený i sprievodný program - scénické rozhovory, koncerty, výstavy a premietania filmov.

Prvý ročník Festivalu Astorka sa uskutočnil v roku 2005, odvtedy na podujatie prijali pozvanie desiatky zahraničných súborov z Európy a USA. Divadlo Astorka Korzo '90 ako prvé na Slovensku predstavilo viaceré poľské, maďarské divadlá i české súbory, rovnako divadlá z Ruska, Bieloruska, Nórska. Priestor ponúka aj slovenským umelcom a predstavuje slovenských džezových a bluesových muzikantov, výtvarníkov, fotografov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/festival-astorka-otvoria-hrou-manzelstvim-v-kostce-cl543808.html