24hod.sk    Kultúra

27. augusta 2018

Film R. Hatiara získal hlavnú cenu na českom festivale horských filmovIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR Alexandra Moštková
Bratislava 27. augusta (TASR) - Dokumentárny film Teória šťastia podľa Rybanského režiséra Rasťa Hatiara z Liptovského Mikuláša získal hlavnú cenu Grand Prix na 35. ročníku prestížneho medzinárodného festivalu horských a horolezeckých filmov v Tepliciach nad Metujou v Česku. TASR o tom informoval Peter Pašuth.


Tvorcovia z celého sveta prihlásili do súťaže 41 filmov. "Potešilo by ma akékoľvek čestné uznanie a v kútiku duše som v neho aj dúfal. Nenapadlo mi však, že by tento príbeh mohol porotu osloviť natoľko, aby mu udelila najvyššie ocenenie. Vážim si cenu a teším sa, že neboli ocenené len výkony a extrémne dobrodružstvá, ale obyčajný príbeh skromného a vynikajúceho človeka," povedal Hatiar.

Filmový príbeh Teória šťastia podľa Rybanského, ktorý je dlhý 37 minút, je o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o tom ako vznikol prvovýstup Dračí kút a aj o poézii lezenia. Bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčniku, kde so svojim spolulezcom Rudom Pravdom v 70. rokoch 20. storočia písal históriu horolezeckých prvovýstupov.

Medzinárodný horolezecký filmový festival je súťažná prehliadka profesionálnych a amatérskych filmov z celého sveta s horolezeckou a športovou tematikou. Festival sa pravidelne koná počas posledného augustového víkendu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/film-r-hatiara-ziskal-hlavnu-cenu-na-ceskom-festivale-horskych-filmov-cl611905.html