24hod.sk    Zaujímavosti

27. januára 2021

Foto: Nad východným Slovenskom sa pred Mesiacom zjavila kozmická stanica. Úkaz trval zlomok sekundyV utorok 26. januára 2021 krátko po pol deviatej večer sa v úzkom páse na východnom Slovensku dal pozorovať prchavý úkaz: Pred Mesiacom sa objavila tmavá silueta Medzinárodnej kozmickej stanice ISS.Zdieľať
Foto: Nad východným Slovenskom sa pred Mesiacom zjavila kozmická stanica.

Úkaz, ktorý trval len 68 stotín sekundy, sa odohral za pomerne vzácnych podmienok, pretože kozmická stanica bola voči zemskému povrchu pomerne blízko, a teda uhlovo už pomerne veľká. Zo Záhradného pri Prešove ho zachytil astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Prelety Medzinárodnej kozmickej stanice pred objektmi ako Slnko alebo Mesiac sú v posledných rokoch veľmi obľúbenou fotografickú disciplínou. Fotografi jazdia aj stovky kilometrov ďaleko do vopred vypočítaného pásu, odkiaľ sa silueta stanice premietne priamo pred objektom Slnečnej sústavy. Taký pás je veľmi úzky - obvykle iba niekoľko málo kilometrov - a pozorovateľ sa snaží dostať priamo do jeho centra, odkiaľ je úkaz najdlhšie pozorovateľný. Napriek tomu ide ale o nesmierne prchavú záležitosť, prelet trvá spravidla zlomky sekúnd.

 V prípade utorkového úkazu išlo o ešte náročnejšie pozorovanie. Kozmická stanica totiž nebola na oblohe vidieť, nachádzala sa už v zemskom tieni. Jediný moment, kedy sa teda na chvíľočku ukázala, bol v protisvetle jasného Mesiaca, kde sa objavila jej silueta proti (takmer) splnu. Aby sa úkaz podarilo úspešne zaznamenať, bolo nutné precízne ustanoviť fotografickú montáž, na nej umiestniť fotoaparát s teleobjektívom o ohniskovej vzdialenosti 1,1 metra a podľa družicami synchronizovaného času na sekundu presne spustiť sekvenčné snímanie. Pretože samotný prelet trval iba 68 stotín sekundy, úplne precízne načasovanie tu hralo zásadnú úlohu.

 Prelet ISS pred Mesiacom 26. januára 2021 nad východným Slovenskom bol navyše v niekoľkých ohľadoch vzácny. Po prvé išlo o zimný prelet, teda v čase, keď sa Mesiac v tuzemsku dostáva najvyššie nad obzor a stanicu počas úkazu delí od pozorovateľa už prakticky najmenšia možná vzdialenosť. Čím bližšie k nadhlavníku k úkazu dôjde, tým bližšie sa kozmická stanica nachádza a tým je jej silueta väčšia. Takéto situácie sa ponúkajú len v obdobiach okolo zimných splnov od konca novembra do konca januára. Počas tohto preletu bola kozmická stanica 492,6 km ďaleko a dosahovala uhlovú veľkosť 56,1 ", čo je len o nejakých 11 percent menej, čo môže na našej oblohe dosiahnuť pri najmenšej vzdialenosti. Po druhé - práve v súvislosti s blížiacim sa splnom (ktorý nastane 28. januára) - sa silueta kozmickej stanice krásne honosila solárnymi panelmi, ktoré sú natočené k Slnku. Pokiaľ dôjde k preletu okolo splnu, je osvetlená časť Mesiaca, tak aj panely kozmickej stanice natočené priamo k pozorovateľovi a nie "bokom". Takéto vzácne podmienky nastávajú na česko-slovenskom území približne 3x-5x do roka s tým, že veľmi často je na vytúženom páse pozorovateľnosti nepriaznivé počasie. Podobný úkaz sa teda za posledné roky pozorovať nepodarilo.

Foto: Nad východným Slovenskom sa pred Mesiacom zjavila kozmická stanica.

Úspešné pozorovanie prebehlo zo Záhradného pri Prešove, na poli pri križovatke ulíc Záhradná a Cintorínska, kde prechádzala centrálna línia úkazu. Prelet sa odohral presne v 20:30:19, kedy Mesiac dosahoval výšku 58,8 °, teda dve tretiny výšky od horizontu k nadhlavníku. Vďaka veľkému šťastiu na počasie (vyjasnilo sa dve hodiny pred úkazom a jasno zostalo ešte asi pol hodiny po ňom). Bolo možné zachytiť ako samotnú stanicu, tak samozrejme aj členitý povrch nášho kozmického suseda v krásnej kvalite.

 

Foto: Petr Horálek


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/foto-nad-vychodnym-slovenskom-sa-pred-mesiacom-zjavila-kozmicka-stanica-ukaz-trval-zlomok-sekundy-cl749012.html