13. mája 2022

Francúzsko – Slovensko 2:4. Slováci odštartovali majstrovstvá víťazstvom

Slovenskí hokejisti porazili Francúzov 4:2 v úvodnom zápase na MS vo Fínsku. Za Slovensko postupne skórovali Pavol Regenda, Tomáš Tatar, Samuel Takáč a opäť Regenda.

Francúzske góly dali Anthony Rech a Jordann Perret. Slováci sú na prvom mieste v A-skupine.

Úvodný gól zápasu strelili Slováci v 11. minúte. Slafkovský založil akciu v obrannom pásme. Po kombinácii so spoluhráčmi sa k puku v útočnom pásme dostal Grman, posunul ho na Regendu a ten na dvakrát prekonal francúzskeho brankára.

Francúzi dostali šancu na vyrovnanie o pár sekúnd neskôr, keď na trestnú lavicu išiel Gachulinec. Rybár si v oslabení pripísal iba jeden zákrok po strele Crinona. Vylúčený bol aj Pospíšil za hrubosť, no rovnaký trest dostal aj Bertrand. Preto sa záver tretiny hral v hre 4 na 4.

Hneď na začiatku druhej časti musel Rybár zasahovať po strele Bertranda. Krátko na to si Slováci zahrali prvú presilovú hru. Crinon vyhodil puk do hľadiska. Početnú výhodu využil Tatar, ktorý sa dostal k odrazenému puku po strele Lantošiho. Asistenciu si pripísal aj Slafkovský.

Francúzi prerušili slovenský tlak v 27. minúte, Treille z tesnej blízkosti neprekonal Rybára. Po následnom vhadzovaní francúzski hokejisti znížili. K voľnému puku sa cez Rosandiča dostal Rech a bekhendovou strelou ponad pravý betón prekonal slovenského brankára.

Skóre zápasu sa po štvrtýkrát zmenilo v 33. minúte. Auvitu z obranného pásma poslal puk na Claireauxa, ten predĺžil prihrávku na Perreta, ktorý sa dostal za slovenských obrancov a išiel sám na Rybára. Slovenský brankár reagoval na kľučku francúzskeho útočníka, no bol krátky.

O dve minúty neskôr slovenská obrana urobila ďalšiu chybu a do samostatného úniku sa dostal Texier. Volil strelu a Rybár vyrazil puk mimo bránu. Na opačnej strane slovenskí hokejisti zatlačili súpera. Liška poslal puk pred francúzsku bránu, dostal sa k nemu Takáč a upravil skóre na 3:2 pre Slovensko.

Na začiatku tretej tretiny dohrávali Slováci presilovú hru. Nevyužili ju. Následne pohrozili Francúzi, ale Rybár bol pripravený. V 45. minúte nezvýšil na rozdiel dvoch gólov Tatar, ktorý sa spoza brány natlačil pred ňu, ale jeho strelu zastavil obranca, Krištof potom mieril iba do pravého betónu francúzskeho brankára.

V ďalšom priebehu zápasu strieľali aj Slafkovský a Rosandič, no Buysse predviedol dva úspešné zákroky. Bol to práve francúzsky brankár, ktorý v 54. minúte dal šancu slovenským hokejistom zahrať si ďalšiu presilovú hru. Zahral puk v nedovolenom priestore. Slováci ponúknutú šancu nevyužili.

Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času Buysse opustil bránu a Francúzi hrali v šestici. Prázdnu bránku sa snažili trafiť viacerí hráči, najbližšie ku gólu boli Lantoši a Tatar. Na konečných 4:2 nakoniec upravil Regenda druhým gólom v zápase.

Slovenským hokejistom patrí prvé miesto v A-skupine. Ostatné tímy ešte na turnaji nehrali. Zverenci Craiga Ramsayho odohrajú ďalší zápas s Nemeckom v sobotu 14. mája od 19.20 h.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Tomáš Tatar, útočník a kapitán SR, strelec druhého gólu: "Myslím si, že náš výkon bol perfektný. Ale škoda chýb, ktoré nás stáli góly. Niekto si myslí, že sú to len Francúzi, ale je to ťažký súper, fyzicky náročný. Sme radi za body."

Samuel Takáč, útočník SR, strelec víťazného gólu: "Víťazstvo v prvom zápase je vždy dôležité. Máme sa od čoho odraziť. Dnes bolo menšie klzisko než v nedávnom vzájomnom zápase v Žiline. Bolo to o súbojoch, v tomto sa Francúzi zlepšili."

Pavol Regenda, útočník SR, strelec dvoch gólov: "V druhej tretine sme nehrali tak jednoducho ako v prvej. Neposúvali sme si rýchlo puky a zložito sme prechádzali cez modrú čiaru. Aj preto sa Francúzi dostali do prečíslení. Toho sa musíme v ďalších zápasoch vyvarovať. Ja som veľmi rád, že znovu hrám v útoku s Jurajom Slafkovským a Milošom Romanom. Dúfal som, že to tak bude. My s Milošom sme ´robotníci´, Juro je strelec. Verím, že nám to takto dobre pôjde aj naďalej."

Juraj Slafkovský, útočník SR: "Prvý zápas má každý veľa energie, dnes sa to potvrdilo. Ale my máme body a víťazstvo. Potešili sme divákov, ale je to len začiatok. Zajtra hráme s ťažším súperom a bude to ešte väčšia bitka."

Francúzsko – Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Góly: 27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu) – 11. Regenda (Grman, Roman), 22. Tatar (Lantoši, Slafkovský), 39. Takáč (Liška), 60. Regenda (Slafkovský)

Slovensko: Rybár (Tomek) – Rosandič, Čerešňák, Ivan, Nemec, Jánošík, Gachulinec, Grman – Tatar, Krištof, Lantoši – Slafkovský, Roman, Regenda – Lunter, Tamáši, Pospíšil – Liška, Minárik, Takáč

Francúzsko: Buysse (Ylönen) – Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Llorca, Leclerc – Fleury, Texier, T. Bozon – Bertrand, Claireaux, Perret – Boudon, Treille, Rech – Ritz, Fabre, K. Bozon