24hod.sk    Zo zahraničia

03. augusta 2009

Generálnym tajomníkom NATO sa stal RasmussenBývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen sa v pondelok ujal funkcie generálneho tajomníka NATO. Na poste nahradil doterajšieho šéfa aliancie Jaapa de Hoop Scheffera, ktorého mandát vypršal v piatok. ...Zdieľať
BRUSEL 3. augusta (WEBNOVINY) - Bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen sa v pondelok ujal funkcie generálneho tajomníka NATO. Na poste nahradil doterajšieho šéfa aliancie Jaapa de Hoop Scheffera, ktorého mandát vypršal v piatok. Lídri aliancie sa na novom šéfovi dohodli v apríli na summite vo francúzskom Štrasburgu. Rasmussen sa stal prvým úradujúcim premiérom, ktorého zvolili do tejto funkcie, aj keď následne na kreslo predsedu dánskej vlády rezignoval. Nový generálny tajomník NATO by mal priority na novom poste predstaviť ešte v pondelok.


Rasmussen chce podľa vlastných slov vytvoriť NATO, ktoré si bude schopné stanoviť jasné ciele. Medzi jeho plány patrí modernizácia a zefektívnenie inštitúcie, ako aj zlepšenie koordinácie medzi jej civilnými a vojenskými zložkami. Rasmussen chce vypracovať strategickú koncepciu, ktorá by mala "odrážať novú rolu aliancie mimo Európy". Touto úlohou poverí pracovnú skupinu zloženú "zo známych osobností zo všetkých sektorov spoločnosti".

Ďalšou prioritou bude Afganistan, kde podľa Rasmussena vojenské operácie nie sú jediným spôsobom na dosiahnutie mieru. "Vojenskú stránku musia sprevádzať posilnené rekonštrukčné snahy, nájdenie alternatív k pestovaniu ópia, ako aj budovanie demokratických inštitúcií," vyhlásil nedávno Rasmussen.

SITA_AFP_AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/generalnym-tajomnikom-nato-sa-stal-rasmussen-cl83418.html