29. septembra 2019

Grigar vo finále K1 obsadil 10. miesto, zlato získal Prskavec

Na snímke slovenský vodný slalomár Jakub Grigar.

Na snímke slovenský vodný slalomár Jakub Grigar. Foto: TASR - Michal Svítok
Seu d'Urgell 29. septembra (TASR) - Slovenský kajakár Jakub Grigar obsadil na MS vo vodnom slalome 10. miesto. V nedeľnom finále v španielskom Seu d'Urgell zaostal za víťazom Jiřím Prskavcom z Česka o 13,33 sekundy. Druhý bol domáci David Llorente (+1,70), bronz získal jeho krajan Joan Crespo (+2,96).

Dvadsaťdvaročný Grigar už s vedomím účasti na budúcoročných OH v Tokiu predviedol dravú jazdu. Už v hornej časti trati však "ťukol". V strednej pasáži išiel čisto, veľké problémy mu však spravila protivodná bránka číslo 20, na ktorej stratil mnoho času a navyše mu zasvietil druhý dvojsekundový trest. Tým sa definitívne pripravil o lepšie umiestnenie.

Hoci nedokázal zopakovať strieborný úspech z MS 2015, cieľ splnil a po OH v Riu de Janeiro 2016, na ktorých obsadil 5. miesto, sa predstaví aj na olympiáde 2020 v Tokiu.

Grigar bol v nedeľu jediný slovenský zástupca na štarte. Jeho kolegovia z K1 Andrej Málek ani Martin Halčin nepostúpili z rozjázd, rovnako ako singlistky Emanuela Luknárová, Monika Škáchová a Soňa Stanovská.

V C1 sa zo zlata radovala Nemka Andrea Herzogová. Vo finále zdolala Austrálčanku Jessicu Foxovú o 94 stotín sekundy. Obhajkyňu titulu obrala o víťazstvo dvojsekundová penalizácia. Bronz vybojovala Nadine Weratschnigová z Rakúska (+5,93).

Slovensko získalo na šampionáte tri zo štyroch miesteniek do Tokia. Už v piatok prvú vybojovali kajakárky Jana Dukátová a Eliška Mintálová vďaka postupu do semifinále, v sobotu splnili základný cieľ singlisti. Alexander Slafkovský sa predstavil vo finále a obsadil 4. miesto, v redukovanom poradí by na OH stačilo aj 16. miesto Matej Beňuša v semifinále. Ani pre ženy v C1 nezhasli všetky nádeje, o olympiádu ešte zabojujú na M 2020 v Londýne. Tam bude v hre posledná miestenka.