08. novembra 2007

Hantuchová prehrala, už nemôže postúpiť

Daniela Hantuchová prehrala aj vo svojom druhom vystúpení na 37. MS WTA Tour tenistiek v Madride (dotácia 3 milióny USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch GreenSet v hale) a stratila čo i len teoretickú ...

MADRID 8. novembra (WEBNOVINY) - Daniela Hantuchová prehrala aj vo svojom druhom vystúpení na 37. MS WTA Tour tenistiek v Madride (dotácia 3 milióny USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch GreenSet v hale) a stratila čo i len teoretickú šancu postúpiť zo základnej Červenej skupiny. Slovenka v stredu nestačila na Srbku Anu Ivanovičovú a za 132 minút jej podľahla 2:6, 6:7 (9), hoci v druhom dejstve vyrovnala z 2:4 na 4:4 a neskôr si na príjme za stavu 5:6 vynútila tajbrejk, v ktorom mala dva setbaly. V prvej časti odvrátila hrozbu „kanára“ až v šiestom geme.

Po vstupnej utorňajšej prehre 4:6, 5:7 s Ruskou Mariou Šarapovovou 24-ročná popradská rodáčka už pred svojím piatkovým duelom proti Ruske Svetlane Kuznecovovej vzhľadom na vývoj v skupine nemá nádej kvalifikovať sa ďalej. Naopak, od utorka 20-ročná debutantka medzi elitou Ivanovičová takmer už má istotu prieniku do sobotňajšieho semifinále.

Ôsmej nasadenej Hantuchovej, ktorá štartuje na šampionáte pre najlepšie v bodovaní danej sezóny Race to the Sony Ericsson Championships po druhý raz, sa nepodarilo ani vo svojom celkovo treťom zápase na MS získať aspoň set. Pred piatimi rokmi ešte v Los Angeles pri vyraďovacom systéme so šestnástimi účastníčkami krátko po príspevku k historickému fedcupovému úspechu slovenského družstva nestačila na Bulharku Magdalenu Maleevovú (2:6, 5:7). Teraz svoje účinkovanie vo veľtržnom areáli Recinto Ferial Casa de Campo v španielskej metropole uzavrie v piatok proti dvojke turnaja i renkingu Kuznecovovej, s ktorou síce má negatívnu bilanciu 3:6, ale recept na jej zdolanie našla napríklad pri repríze zisku trofeje v marcovom kalifornskom Indian Wells.

Držiteľka troch tohtoročných titulov a štvrtá nasadená Ivanovičová, ktorá je v Madride najmladšou zo štartujúcich singlistiek, sa opakovane revanšovala klientke barcelonskej Akadémie Sánchez / Casal za júnový výprask z trávy v holandskom Hertogenboschi (3:6, 1:6), potvrdila prevahu z 30. septembra z finále v Luxemburgu (3:6, 6:4, 6:4 z hrozivého stavu 3:6, 0:3) a ujala sa v bilancii vzájomných súbojov vedenia 2:1. Šarmantná Srbka zároveň vyrovnala Hantuchovej zbierku tohtoročných víťazstiev na okruhu WTA (aktuálne obe po 51).

Červená skupina:

Ana Ivanovičová (4-Srb.) - Daniela Hantuchová (8-SR) 6:2, 7:6 (9) za 132 minút (39, 93)

Hantuchová v takmer 10-tisícovej Telefónica Arene začala rovnako ako v utorok proti Šarapovovej - inkasovaným brejkom, keď analogická bola aj jej dvojchybovosť v úvode. Ďalšie dve znamienka DF si Slovenka pripísala v treťom geme. Ivanovičová v ňom premenila štvrtú šancu, po 14 minútach viedla 3:0, odvrátila jednu brejkbalovú príležitosť súperky a obiehaným forhendovým víťazným úderom popri čiare zvýšila na presvedčivých 4:0. Bekhendovým returnom potom zužitkovala štvrtý brejkbal v piatom geme, ale Hantuchová sa vyhla potupe, ktorá sa jej tento rok pritrafila len raz od Venus Williamsovej v San Diegu. Po kozmetickom znížení sa až vo štvrtom pokuse presadila aj pri vlastnom podaní, ale zbabraný úvod už nenapravila - 2:6 za 39 minút. Srbka bola jednoznačne lepšia na víťazné údery (13:6) a výrazne zriedkavejšie kazila (8:19).

Úvodný gem druhej časti mal 18 kapitol a trval 13 minút, Slovenka odvrátila dva brejkbaly a po prvý raz v tomto zápase viedla. Zdalo sa, že by ju to mohlo povzbudiť, ale v tretej hre sa súperka opäť dostala do trháku. Hantuchová potom nevyužila tri brejkbaly v rade za stavu 2:3, ale na 3:4 upravila čistou hrou a vzápätí vyrovnala. Do kritickej situácie sa dostala v jedenástom geme. Ivanovičová po nej podávala na víťazstvo, ale zaváhala a dvojchybou navodila tajbrejk.

V „lotérii“ si obe aktérky držali servis až 19 bodov bez prerušenia, čo je naozaj veľmi neobyklé. Jubilejná dvadsiata loptička však priniesla Hantuchovej nasmerovanie prípravného nabiehaného forhendu do siete - 9:11. Slovenka predtým odvrátila dva mečbaly (5:6, 7:8), ale aj nevyužila rovnaký počet setbalov (7:6, 9:8). Celkovo predviedla o 15 „winnerov“ menej (20:35), vyprodukovala o 8 nevynútených chýb viac (36:28) a lepšia zďaleka nebola ani v esách (2:7) či dvojchybách (8:3).