Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2017

Holandská ministerka vnútra: Rusko sa snaží ovplyvňovať verejnú mienkuHolandská ministerka vnútra Kasja Ollongrenová (na snímke vľavo dolu).Zdieľať
Holandská ministerka vnútra Kasja Ollongrenová (na snímke vľavo dolu). Foto: TASR/AP
Brusel/Amsterdam 14. novembra (TASR) - Ruské bezpečnostné služby sa snažia ovplyvňovať verejnú mienku v Holandsku rozširovaním falošných správ. Oznámila to v utorok holandská ministerka vnútra Kajsa Ollongrenová pred poslancami parlamentu, informuje spravodajský server DutchNews.nl.


"Holandsko je monitorované ruskými bezpečnostnými službami. Vieme, o čo Rusku ide, ale nemali by sme predpokladať, že Rusko je jediné," uviedla ministerka pred poslancami. Spresnila, že šírenie dezinformácií nie je nový fenomén, ale je účinný preto, lebo je to "jednoduché, anonymné, rýchle a lacné".

Ollongrenová pripomenula zákonodarcom pokusy Ruska ovplyvňovať verejnú mienku v súvislosti s tragédiou letu MH17, keď lietadlo malajzijských aerolínií bolo v júli 2014 zostrelené nad východnou Ukrajinou raketou ruského pôvodu. Ministerka upozornila na internetovú stránku plnú nepravdivých informácií, ktorá naznačuje, že pri zostrelení lietadla išlo o holandskú oficiálnu operáciu.

Zároveň dodala, že holandské spoločnosti sú častým terčom ruských kybernetických útokov a ruskí spravodajskí agenti pôsobiaci v Holandsku zhromažďujú dôležité informácie a snažia sa ovplyvňovať dôležité rozhodnutia v krajine.

Podľa jej slov sa sociálne siete používajú na šírenie dezinformácií, čo znamená nevyhnutnú spoluprácu s firmami ako Facebook, Google a Twitter v boji proti propagande. "Vláda bude komunikovať s týmito spoločnosťami o spôsoboch, ako bojovať proti (nezákonnému) politickému vplyvu," oznámila Ollongrenová.

DutchNews.nl v tejto súvislosti pripomenul výročnú správu holandskej bezpečnostnej služby AIVD za rok 2017, z ktorej vyplýva, že Holandsko stále viac čelí kybernetickým útokom a ilegálnym pokusom ovplyvniť politiku, najmä z Ruska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Partizánske ocenilo osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta
<< predchádzajúci článok
Britský mobilný operátor Vodafone sa v 1. polroku vrátil k zisku

Holandská ministerka vnútra: Rusko sa snaží ovplyvňovať verejnú mienku - diskusné fórum čitateľov