24. februára 2017
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APBagdad 24. februára (TASR) - Iracké letectvo dnes po prvý raz vykonalo nálety na pozície militantnej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii. Oznámil to iracký premiér Hajdar Abádí. 
Nálety boli podľa jeho vyhlásenia reakciou na bombové útoky v Bagdade, ku ktorým sa prihlásil IS a ktoré sú spájané s operáciami militantov v susednej Sýrii. Terčmi náletov boli mestá Bukamál a Husajba ležiace neďaleko irackých hraníc. 
Veliteľ irackých vzdušných síl, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že "úspešné útoky" dnes skoro ráno podnikli bojové lietadlá typu F-16. Dodal, že nálety letectvo vykonalo na príkaz premiéra. 
Letecké útoky sú vôbec prvými verejne známymi, ktoré Irak podnikol voči IS na území Sýrie. Došlo k nim v čase, keď iracké vládne jednotky vstúpili do západnej časti irackého mesta Mósul, ktorú ovláda IS. 
Nálety proti IS v Sýrii podniká aj Spojenými štátmi vedená medzinárodná vojenská koalícia a tiež Rusko. 
Pri výbuchu bomby v aute v prevažne šiitskej štvrti irackej metropoly Bagdad zahynulo uplynulý týždeň prinajmenšom 59 osôb a zranenia utrpelo 66 ďalších. K zodpovednosti za tento, zatiaľ posledný útok v Bagdade sa prihlásila práve sunnitská extrémistická organizácia Islamský štát. 
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR