24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2016

19. júna 2016

Island zatiaľ čaká na historické víťazstvo, no môže postúpiť

Na snímke futbalisti Islandu pózujú pre skupinovú fotografiu pred zápasom F-skupiny ME 2016 vo futbale Island - Maďarsko vo francúzskom Marseille 18. júna 2016. Foto: TASR/AP

Marseille 19. júna (TASR) - Islandská futbalová reprezentácia bola v sobotnom stretnutí majstrovstiev Európy s Maďarskom iba tri minúty od víťazstva, ktoré by do dejín vošlo ako jej premiérový na vrcholnom podujatí. Smutný hrdinom debutanta sa však stal Birkir Saevarsson a vlastným gólom stanovil remízu 1:1.

"V kabíne bolo po zápase hrobové ticho, tento výsledok nás sklamal. Chlapci dreli naozaj tvrdo, v závere nám však chýbalo viac umu pri držaní lopty a viac kombinácií po zemi," priznal jeden z dvojice trénerov Heimir Hallgrimsson. "Moje pocity sa ťažko popisujú, som frustrovaný," citoval Saevarssona portál visir.is.

"Nedokázali sme to dotiahnuť, získavali sme odrazené lopty, ale mali sme zostať pokojnejší a futbalovejší," uviedol Kolbeinn Sightorsson, ktorého zvolili za muža duelu. V 84. minúte odovzdal kapitánsku pásku striedajúcemu Eidurovi Gudjohnsenovi. "Niekedy je remíza ako víťazstvo, no tentoraz mám pocit, akoby sme prehrali," napísal najlepší strelec islandskej histórie na twitteri.

Základná F-skupina mala po žrebe jasného papierového favorita v podobe Portugalska, ale po dvoch kolách zostalo na prvom mieste so štyrmi bodmi prekvapujúco Maďarsko. Pred záverečnými súbojmi je všetko otvorené, Island sa o postup do osemfinále pokúsi proti Rakúsku. Tri body mu dodajú istotu, za určitých okolností môže stačiť aj remíza.