Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. septembra 2019

Izrael sa mení na rasistický režim, tvrdí turecký minister ČavušogluTurecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, archívna foto.Zdieľať
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, archívna foto. Foto: TASR/AP
Džidda 15. septembra (TASR) - Izrael sa aj za pomoci Spojených štátov stáva rasistickým režimom, ktorý podporuje politiku apartheidu. V nedeľu to počas zasadnutia Organizácie islamskej spolupráce (OIC) v saudskoarabskej Džidde vyhlásil turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Reagoval tak na plán izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, anektovať po parlamentných voľbách Predjordánsko, píše The Jerusalem Post.


"Izrael, posmeľovaný určitými krajinami, pokračuje vo svojej agresívnej politike, ktorá ho mení na rasistický režim apartheidu," vyhlásil Čavušoglu. Netanjahuov plán na anexiu Predjordánska označil za "trápny" a "ničomný" pokus o nalákanie voličov pred utorkovými parlamentnými voľbami v Izraeli.

"Ak by celý moslimský svet jednal jednotne, bezohľadné plány, postoje a kroky Spojených štátov a Izraela, by nikdy nezašli tak ďaleko," dodal šéf tureckej diplomacie.

Netanjahu v utorok oznámil, že v prípade znovuzvolenia v septembrových parlamentných voľbách pripojí k Izraelu okupované územia na západnom brehu Jordánu, čím vyvolal vlnu nevôle vo viacerých arabských krajinách. Vyjadrenie izraelského premiéra kritizovali Rusko, Saudská Arábia aj EÚ.

Izrael okupuje Západný breh Jordánu - Predjordánsko - od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemerný Slovák vyprodukoval za minulý rok takmer 500 kíl odpadu
<< predchádzajúci článok
Útoky v Saudskej Arábii môžu vyhnať ceny ropy

Izrael sa mení na rasistický režim, tvrdí turecký minister Čavušoglu - diskusné fórum čitateľov