24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2011

Izraelský exprezident je vo väzení, na svojej nevine trváBývalý izraelský prezident Moše Kacav si začal v stredu vo väznici Maasijahu v meste Ramlan odpykávať sedemročný trest za znásilnenie, sexuálne obťažovanie a marenie spravodlivosti po zdĺhavom, 18 ...Zdieľať
kacav MAASIJAHU 7. decembra (WEBNOVINY) - Bývalý izraelský prezident Moše Kacav si začal v stredu vo väznici Maasijahu v meste Ramlan odpykávať sedemročný trest za znásilnenie, sexuálne obťažovanie a marenie spravodlivosti po zdĺhavom, 18 mesiacov trvajúcom procese.


Kacav sa odvolal, rozsudok však izraelský najvyšší súd v novembri potvrdil a nariadil Kacavovi nástup na výkon trestu 7. decembra. Kacava, ktorý v pondelok oslávil 66. narodeniny, usvedčili v decembri minulý rok. Do väzenia mal nastúpiť 8. mája, súd však súhlasil s odkladom do výsledku odvolania.

Pri odchode z domu v Kirjat Malachi južne od Tel Avivu ďalej trval na svojej nevine. „Štát Izrael ide dnes popraviť človeka na základe dojmov, bez dôkazu,“ povedal Kacav. „Jedného dňa vyjde pravda najavo. Štát uväzní starého otca jeho vnúčat, bývalého prezidenta. Nikdy som nikomu neublížil, ku každému som pristupoval s rešpektom. Izrael zaživa pochovávava človeka.“

Kacava obvinili z dvojnásobného znásilnenia jeho zamestnankyne, keď bol v druhej polovici 90. rokov ministrom cestovného ruchu vo vláde Benjamina Netanjahua. Okrem toho sa mal dopustiť sexuálneho obťažovania svojich podriadených v čase, keď v rokoch 2000 až 2007 pôsobil ako prezident. Neskôr z pozície hlavy štátu práve pre sexuálne škandály odstúpil.

Kacav pôvodne prijal možnosť dohody, v rámci ktorej sa mal priznať k menším obvineniam a zaplatiť pokutu, za čo mala žaloba stiahnuť obvinenia zo znásilnenia. Neskôr však postoj zmenil a uviedol, že chce pred súdom očistiť svoje meno. Kacav na súde odmietol všetky obvinenia a trval na tom, že sa stal obeťou „lynču“ žalobcov a médií, obete obvinil z očierňovania.

Kacav má obetiam zaplatiť kompenzácie v celkovej výške 125-tisíc šekelov (25-tisíc eur). Izraelskí poslanci zbavili Kacava mnohých privilégií, podľa médií mu však zostal príjem 70 percent platu, ktorý dostával ako prezident.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/izraelsky-exprezident-je-vo-vazeni-na-svojej-nevine-trva-cl180823.html