24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2011

Jordánsky kráľ vyzval al-Asada, aby odstúpil...Zdieľať
abdallah ii Odporúčame:

Rusko odsúdilo pozastavenie členstva Sýrie v LAŠ
Američania chcú zo Sýrie urobiť druhú Líbyu, tvrdí Chávez
Liga arabských štátov vylúčila Sýriu zo svojich radov LONDÝN 14. novembra (WEBNOVINY) - Jordánsky kráľ Abdalláh II. sa v pondelok stal prvým arabským lídrom, ktorý vyzval sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada na odchod. Vyjadril sa tak v rozhovore pre britskú stanicu BBC. "Ak by som bol v jeho koži, odstúpil by som," povedal kráľ.

"Odstúpil by som a zabezpečil, aby ktokoľvek, kto príde po mne, bol schopný zmeniť status quo, ktoré vidíme," zdôraznil monarcha. Pred svojou rezignáciou by mal sýrsky líder podľa Abdalláhovho názoru ohlásiť novú éru politického dialógu.

Pri zásahoch sýrskych bezpečnostných síl proti demonštrantom zahynulo v krajine podľa OSN už viac než 3500 ľudí. Jordánsko sa v posledných mesiacoch stavalo k udalostiam u svojho severného suseda kriticky. Liga arabských štátov (LAŠ) v sobotu rovnako stratila trpezlivosť a pozastavila Sýrii členstvo v organizácii.

Damask označil tento krok za "hanebný". "Sýria neustúpi a sprisahania proti nej zlyhajú," vyhlásil v reakcii minister zahraničia Valíd Mualím. OSN rozhodnutie LAŠ privítala a jej generálny tajomník Pan Ki-mun tento krok označil za "silný a odvážny".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/jordansky-kral-vyzval-al-asada-aby-odstupil-cl178665.html