Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. septembra 2019

K soche M. R. Štefánika v Trnave by mal pribudnúť pomník 1. ČSRSocha M.R. Štefánika, ilustračná snímka.Zdieľať
Socha M.R. Štefánika, ilustračná snímka. Foto: TASR Zdenko Dzurjanin
Trnava 12. septembra (TASR) – Trnavský samosprávny kraj (TTSK) požiadal mesto Trnava o pozemok, na ktorom by mohol osadiť pamätník k 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky (ČSR). Stáť by mal v susedstve pamätníka M. R. Štefánika na Námestí SNP. Otázkou sa bude zaoberať trnavské mestské zastupiteľstvo na svojom septembrovom zasadnutí, podobné pomníky už stoja v mestách Hlohovec, Galanta a Skalica. TASR o tom informoval vedúci odboru kultúry a športu TTSK Peter Kadlic.


"Ide o čierny kamenný podstavec zhruba meter vysoký, na ktorom je vygravírovaná mapa pôvodnej ČSR, vrátane Zakarpatskej Ukrajiny. Chceme udalosť takto natrvalo pripomínať," uviedol Kadlic. Doplnil, že mimo Trnavy stoja pamätníky pripomínajúce významný medzník v histórii Čechov a Slovákov na pozemkoch krajskej samosprávy. V Trnave to tak nie je, navyše sa k nemu museli vyjadriť aj pamiatkari, keďže ide o centrálnu mestskú zónu.

"Chceli sme, aby bol pamätník verejne dostupný, nakoniec voľba padla na miesto v blízkosti Štefánikovej sochy," dodal. Na tomto námestí sú okrem nej ešte aj pamätník osloboditeľov v 2. svetovej vojne a pomník nespravodlivo prenasledovaných v rokoch 1948 – 1989.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ján Balciar získal majetky legálne, tvrdí to Gajdoš
<< predchádzajúci článok
Taliban zaútočil na vojenský tábor pri Kábule, zahynuli štyri osoby

K soche M. R. Štefánika v Trnave by mal pribudnúť pomník 1. ČSR - diskusné fórum čitateľov