Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2020

Kandidáti na ústavných sudcov Babják a Šorl sú podľa TIS kvalitní po odbornej aj morálnej stránkeObaja kandidáti na sudcu Ústavného súdu SR (ÚS SR) sú kvalitní, a to po odbornej aj morálnej stránke. Uviedla to mimovládna organizáciaZdieľať
sudca 676x402 18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Obaja kandidáti na sudcu Ústavného súdu SR (ÚS SR) sú kvalitní, a to po odbornej aj morálnej stránke. Uviedla to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) v reakcii na hlasovanie Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) zo 17. septembra, po ktorom poslanci zvolili za kandidátov Miloslava Babjáka a Roberta Šorla.

Za kandidátov hlasovali aj poslanci opozície


„Môžeme dlho diskutovať, či boli naozaj najlepšími, ale je jasné, že v širšej skupine vhodných ľudí títo dvaja určite boli. Je to veľký rozdiel oproti voľbám za minulých vlád, ktoré pretláčali kandidátov s hlavnou kvalifikáciou ‚naši ľudia‘,“ dodalo TIS.

Organizácia tiež ocenila, že za kandidátov hlasovali aj poslanci opozície. Slovensko podľa TIS potrebuje konsenzus pri hľadaní kádrov do nezávislých inštitúcií, ktoré by mali chrániť verejný záujem bez ohľadu na vládu.

„Voľba prebehla bez obštrukcií a ako už aj s výberom spokojná prezidentka avizovala, jej finálna voľba príde čochvíľa. Po uvoľnení miesta po zdiskreditovanom sudcovi Mojmírovi Mamojkovi teda Ústavný súd dostane de facto obratom viac než adekvátnu náhradu,“ uzavrelo TIS.

Mamojkovi zanikla funkcia


Na ústavnom súde chýba jeden sudca od 31. mája, keď zanikla funkcia Mojmírovi Mamojkovi. Ten svoj odchod z funkcie odôvodnil pripravovanou právnou úpravou o vekovej hranici ústavných sudcov, ako aj pre zdravotné problémy.

Mamojka odišiel skôr, ako o ňom stihol predseda ústavného súdu Ivan Fiačan rozhodnúť pre jeho údajné kontakty s podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorého nedávno Špecializovaný trestný súd neprávoplatne oslobodil spod obžaloby z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Parlament navrhuje prezidentovi Slovenskej republiky dvojnásobný počet kandidátov na sudcu ÚS SR, ktorých má vymenovať. Za sudcu ÚS SR môže byť podľa Ústavy Slovenskej republiky vymenovaný občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR, dosiahol 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní.

Tá istá osoba nemôže byť opakovane vymenovaná za sudcu ÚS SR. Navrhnutý kandidát musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kandidáti na ústavných sudcov Babják a Šorl sú podľa TIS kvalitní po odbornej aj morálnej stránke © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smeráci zozbierali podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu o Pláne obnovy Európskej únie
<< predchádzajúci článok
Odlukou cirkví od štátu chce len SaS zaujať pozornosť, KDH zdôraznilo bezmocnosť ústavného súdu

Kandidáti na ústavných sudcov Babják a Šorl sú podľa TIS kvalitní po odbornej aj morálnej stránke - diskusné fórum čitateľov