29. októbra 2006

Kapitán Chára rozhodol o víťazstve nad Ottawou

Slovenský obranca Zdeno Chára z tímu Boston Bruins ako pravý kapitán rozhodol o víťazstve "medveďov" v sobotňajšom domácom súboji s Ottawa Senators (2:1). Štyri minúty a dvadsaťpäť sekúnd pred ...

BOSTON 29. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský obranca Zdeno Chára z tímu Boston Bruins ako pravý kapitán rozhodol o víťazstve "medveďov" v sobotňajšom domácom súboji s Ottawa Senators (2:1). Štyri minúty a dvadsaťpäť sekúnd pred koncom III. tretiny za stavu 1:1 najvyšší hráč NHL tvrdo a nekompromisne v presilovke prestrelil hradbu tiel pred sebou a napokon aj brankára Martina Gerbera. Internetová stránka bostonského klubu nazvala Chárov víťazný gól laserovým lúčom, ktorý prenikol do zadnej časti siete Senators.
Boston vyhral iba druhýkrát z posledných šiestich duelov, celkovo v tejto sezóne po tretí raz. Chára bol dlhé roky oporou zadných radov práve Ottawy. A hneď v prvom vzájomnom dueli sa proti svojmu bývalému tímu vypol k svelému výkonu. Bol najčastejšie nasadzovaným domácim hokejistom, keď odohral neuveriteľných 28:35 min. V poslednej tretine sa významnou mierou zaslúžil o to, že Boston neinkasoval v 82-sekundovej presilovke hostí piatich proti trom a s výnimkou jedného okamihu, keď Dany Heatley v II. tretine v presilovke otvoril skóre (asistoval aj A. Meszároš), výborne ustrážil prvý útok Ottawy v zložení: Heatley - Spezza - Eaves. Jeho fyzický hokej a prehľad v hre na súpera platil. Hokejisti z hlavného mesta Kanady prišli do Bostonu s vizitkou 21 strelených gólov z posledných troch stretnutí, čo je vyrovnaný klubový rekord. Na ľade TD Banknorth Garden však gólovo uspeli len raz. "Áno, nastúpil som proti bývalým spoluhráčom, no mojím cieľom bolo najmä získať dva body. Naozaj sme potrebovali vyhrať a vtedy nezáleží, proti komu hráte. Podarilo sa nám to, preto mám dobrý pocit," uviedol bývalý nominant na cenu Norris Trophy, určenú pre najlepšieho obrancu súťaže a ďalej dodal: "Bolo dôležité, že od úvodu zápasu sme hrali tvrdo a dôsledne do tela a tento trend sme udržali až do konca. Hráči veľa úderov prijali, ale veľa aj rozdali. Toto je spôsob, ako môžeme vyhrávať dôležité zápasy." Dvadsaťdeväťročný odchovanec trenčianskeho hokeja si vytvoril rešpekt svojich bývalých spoluhráčov hneď v úvode, keď tvrdo zastavil všetky tri hviezdy prvého útoku Ottawy. Najprv poslal dovolene k zemi Heatleyho, potom aj Spezzu a keď sa Eaves rozbehol oproti nemu s úmyslom bodyčekovať ho, skončil napokon na ľade iba mladý Američan. Potom sa Brian McGratton pokúšal pobiť so slovenským "obrom" v zostave Bruins, no napokon bol z toho len klasický dvojminútový trest za hrubosť pre oboch. "Vieme, že máme na to, aby sme sa zlepšovali. Dnes to nebol z našej strany len vysoko fyzický výkon, ale dobre sme zahrali s pukom aj bez neho," dodal slovenský kapitán Bostonu. "Myslím si, že sme zahrali skvele ako tím a naplno celých 60 minút. To sa nám stalo v tejto sezóne zrejme po prvý raz," vyhlásil strelec prvého gólu "medveďov" Per Johan Axelsson. Okrem úspešných strelcov sa o dôležité body pre Boston zaslúžil aj brankár Tim Thomas, ktorý zneškodnil 35 z 36 streleckých pokusov smerujúcich na neho. "Thomas bol dnes skvelý. Výborné zákroky ukázal hneď v úvode, ale aj v samom závere. Celé mužstvo zahralo ako jeden chlap - koncentrovane a nebojácne. Tento trend by sme si mali udržať aj do ďalších zápasov," nadchýnal sa tréner Bostonu Dave Lewis.