24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. februára 2020

Koronavírusom sa nakazil už aj námestník iránskeho ministra zdravotníctvaV Iráne sa nakazil nebezpečným novým koronavírusom aj námestník ministra zdravotníctva Irádž Harírčí.Zdieľať
Koronavírusom sa nakazil už aj námestník iránskeho ministra zdravotníctva

Oznámil to v utorok prostredníctvom videa, na ktorom hovorí, že v pondelok večer dostal teplotu a okolo polnoci si spravil testy na prítomnosť koronavírusu. Boli pozitívne.

Námestník sa preto podľa vlastných slov uzavrel do dobrovoľnej izolácie. „Určite nad vírusom zvíťazíme v priebehu niekoľkých týždňov,“ nestrácal v utorok optimizmus Harírčí.

Ešte v pondelok pritom mal v Teheráne tlačovú konferenciu, na ktorej vehementne vyvracal sťažnosti novinárov, že iránske vedenie o nákaze nehovorí pravdu a bojí sa priznať skutočný rozsah epidémie. Na tlačovke viackrát kašľal a bolo vidno, že sa veľmi potí.

Nakazil sa aj poslanec

Koronavírusom sa nakazil aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí, ktorý to oznámil v utorok na Twitteri. Jeho príspevok bol na rozdiel od videa námestníka z ministerstva zdravotníctva veľmi pesimistický. „Nemám veľkú nádej, že budem naďalej žiť na tomto svete,“ napísal v utorok 57-ročný Sadígí.

Ochorenie Covid-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, pripravilo v Iráne o život už 15 ľudí. Nakazených je podľa oficiálnych údajov 95 osôb. Toto číslo však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých je určite – aj vzhľadom na počet úmrtí – oveľa vyššie.

Celosvetovo je nakazených vyše 80-tisíc ľudí, takmer 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny. Na druhom mieste v počte obetí je práve Irán, ktorý je zároveň jednou z troch krajín mimo Číny, ktoré sú pokladané za sekundárne epicentrá nákazy.

Ďalšími sú ešte Južná Kórea a od tohto víkendu aj severné Taliansko, odkiaľ hlásia 300 potvrdených prípadov a sedem úmrtí.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/koronavirusom-sa-nakazil-uz-aj-namestnik-iranskeho-ministra-zdravotnictva-cl733389.html