24hod.sk    Z domova

19. februára 2021

Košická univerzitná nemocnica má za sebou takmer 100 COVID pôrodov, bábätká neboli pozitívneV Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach majú za sebou už 95 pôrodov rodičiek s COVID-19, prípadne s podozrením naň.Zdieľať
Košická univerzitná nemocnica má za sebou takmer 100 COVID pôrodov, bábätká neboli pozitívne

O týchto novorodencov je súbežne postarané na tamojšom Neonatologickom oddelení. Informovala o tom Ladislava Šustová z Komunikačného oddelenia UNLP Košice.

Prísne hygienicko-epidemiologické pravidlá

Prvý pôrod pozitívnej rodičky bez komplikácií odviedli ešte 18. októbra minulého roku. Takzvaný COVIDový pôrod je vedený za prísnych hygienicko-epidemiologických pravidiel. Po pôrode zdravotníci odídu z pôrodnej sály cez filtračnú zónu, kde sa vo zvýšenej miere používajú dezinfekčné prostriedky, aby zabránili kontaminácii ostatných priestorov na oddelení.

Každému novorodencovi robíme 24 hodín po pôrode PCR test výterom z hrdla. Doposiaľ žiadne bábätko, ktoré sa u nás narodilo matke s ochorením COVID-19, nebolo pozitívne,“ informuje Iveta Kostelníková, primárka Neonatologického oddelenia, kde sa starajú o novorodencov pozitívnych mamičiek. „Uprednostňujeme dojčenie ako základný nástroj na budovanie imunity novorodencov. Ak si to matka želá, umiestnime dieťa k nej na izbu, samozrejme, ak nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to dovoľujú. Ak je matka s dieťaťom, musí mať na tvári respirátor a dôsledne dodržiavať pravidlá hygieny,“ dodáva primárka.

Nebol potrebný presun na infektologické lôžko

Dobrou správou pre matky, ktoré prekonali COVID-19 s miernym priebehom je, že podľa dostupných údajov neexistuje prípad, ktorý mal súvislosť s poškodením plodu alebo by viedol k vzniku nejakej vrodenej vývojovej chyby.

Naopak komplikácie zaznamenali u matiek a plodov so závažným priebehom ochorenia, ktorému napomohli rizikové faktory ako obezita, cukrovka, pokročilý vek matky aj výskyt COVID-19 v pokročilom tehotenstve. „Napriek vyššie uvedeným pozorovaniam sme u žiadnej mamičky po pôrode nezaznamenali komplikovaný priebeh COVID-19, teda nebol potrebný presun na infektologické lôžko,“ dodal primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Ladislav Rosocha.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/kosicka-univerzitna-nemocnica-ma-za-sebou-takmer-100-covid-porodov-babatka-neboli-pozitivne-cl750266.html