Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júla 2021

Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarovLídri troch balkánskych krajín, ktoré sú frustrované s odkladaním ich prijatia do Európskej ...Zdieľať
north_macedonia_economic_forum_69628 692d2b034468440993b5ff71fa5766fd 676x334 29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri troch balkánskych krajín, ktoré sú frustrované s odkladaním ich prijatia do Európskej únie, podpísali vo štvrtok dohody o vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov od roku 2023 bez obmedzení.


Srbský prezident Aleksandar Vučič a premiéri Albánska a Severného Macedónska Edi Rama a Zoran Zaev podpísali tri dohody počas ekonomického fóra v hlavnom meste Severného Macedónska Skopje, ktoré zorganizovali obchodné komory týchto troch štátov.

Ak dokážeme prekonať administratívne problémy, od prvého januára 2023 budeme mať hranice, ale nebudú zastavovať našich občanov," povedal Vučič. „Nebude zastavovanie na ceste z Belehradu do Tirany a naopak. Bude to historický okamih," dodal.

Iniciatíva na umožnenie voľného pohybu tovarov, kapitálu a ľudí medzi Srbskom, Albánskom a Severným Macedónskom sa začala v roku 2019 a teraz sa označuje za „Otvorený Balkán". Na pripojenie sa k iniciatíve vyzvali aj Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu, ale tieto krajiny sa k nej zatiaľ nepridali.


Zdroj: Webnoviny.sk - Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetové vlády sa zaviazali prispieť 4 miliardy dolárov na vzdelávanie detí
<< predchádzajúci článok
Laboratórny modul Nauka sa spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou

Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov - diskusné fórum čitateľov