15. februára 2019

Kristoffersen premiérovo triumfoval na MS, obhajca Hirscher strieborný

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen Foto: TASR/AP
Are 15. februára (TASR) - Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen získal titul majstra sveta v obrovskom slalome a zároveň svoju vôbec prvú medailu zo svetových šampionátov. Vo švédskom Are triumfoval s náskokom 20 stotín pred obhajcom trofeje Marcelom Hirscherom z Rakúska. Bronz si vybojoval líder po prvom kole a víťaz kombinácie Alexis Pinturault (+0,42 s).

Úvodné kolo odštartoval Kristoffersen, no bol to druhý Pinturault, ktorý v slnečnom počasí a pri teplote šesť stupňov Celzia zvládol svah najlepšie a zašiel vedúci čas 1:09,97 min. Pred Nóra sa z ďalších adeptov na medaily dostal už len Hirscher. Dvadsaťdeväťročný Rakúšan išiel na trať s chorobou a svoj štart definitívne potvrdil len pár hodín pred začiatkom úvodného kola. Napriek zdravotným komplikáciám však zajazdil druhý najlepší čas a za lídrom zaostal len o desať stotín. Trať dostávala s každým ďalším pretekárom viac zabrať a v spodnej časti bola rozbitá. Z lyžiarov s vyššími číslami sa predrali výrazne dopredu len Nemec Alexander Schmid z 23. miesta na štarte na 7. miesto v cieli s mankom 0,92 s a hneď za ním sa umiestnil Švajčiar Marco Odermatt, ktorý odštartoval z 22. pozície.

V 2. kole zaujal Rakúšan Marco Schwarz, 16. po úvodnej časti (+1,71 s), ktorý predviedol výbornú a agresívnu jazdu, najmä v spodnej časti získal náskok a súhrnným časom 2:21,28 min sa dostal na čelo. Vydržal tam sám až do jazdy šiesteho po prvom kole Žana Kranjeca zo Slovinska, ktorý finišoval v zhodnom čase. O medailách sa však rozhodovalo len medzi trojicou najlepších v 1. kole, keďže štvrtý Francúz Thomas Fanara už vo vrchnej časti minul bránku. Z nich sa na štart postavil ako prvý Kristoffersen, ktorý išiel od začiatku naplno, predviedol dravú jazdu a v cieli mal náskok 92 stotín. Chorobou oslabený obhajca triumfu a olympijský víťaz Hirscher na neho stratil 0,20 s a tak mohol Nóra zosadiť už len Pinturault. Ten mal ešte na druhom medzičase náskok 13 stotín, no na ďalšom bol už v červených číslach a nakoniec sa mu ušiel bronz.