Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. decembra 2019

Lajčák absolvoval prípravné stretnutia pred samitom o Ukrajine



Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák (vľavo) počas ...



Zdieľať
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák (vľavo) počas bilaterálneho rokovania na zasadnutí Ministerskej rady OBSE v Bratislave 5. decembra 2019. Predsedníctvo OBSE vyvrcholí vo štvrtok (5. 12.) a v piatok (6. 12.) na v poradí 26. zasadnutí ministerskej rady, kde sa zídu predstavitelia 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE, ktorí budú hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý rok. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR
Bratislava 5. decembra (TASR) - Krajiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nepotrebujú vymýšľať nové nástroje či nové mechanizmy, potrebujú sa opätovne prihlásiť k tým princípom a záväzkom, ktoré sú v srdci tejto platformy a boli prijaté v Helsinkách. Podľa úradujúceho predsedu OBSE a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) sa na tom v prvý deň zasadnutia Ministerskej rady OBSE zhodli prítomní ministri zahraničných vecí a štátni tajomníci.


Lajčák absolvoval vo štvrtok samostatne bilaterálne rokovanie s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom a šéfom ukrajinskej diplomacie Vadimom Pristajkom, venované stavu a riešeniu konfliktu na Ukrajine a očakávaniam od samitu Normandskej štvorky v Paríži.

S Lavrovom i Pristajkom si vyjasnili očakávania jednej i druhej strany. Minister na oboch partnerov apeloval, že OBSE potrebuje silný impulz z Paríža: "Potrebujeme potvrdenie, že proces, ktorý sa na Ukrajine odohráva, je pozitívny, že boli uskutočnené vážne kroky k naplneniu dohôd z Minska. Obaja partneri ma nezávisle od seba ubezpečili, že idú do Paríža dobre pripravení a majú snahu a záujem, aby to stretnutie bolo úspešné."

Minister porovnal situáciu na moste v Stanyci Luhanska na východe Ukrajiny v januári a dnes. Oprava mosta je podľa neho príkladom politickej vôle a prepojenia politickej a ľudskej roviny a jej priameho dosahu na ľudí. "Tri roky nebola politická vôľa, dnes tam jazdí autobus a vozí ľudí, to bolo pred rokom nemožné," pokračoval.

Lepšia politická klíma podľa Lajčáka umožnila väčšiu bezpečnosť a lepší komfort pre ľudí. "Civili nezomierajú, máme menej vojenských obetí, vzdialenie ťažkej techniky a rozšírenie odmínovanej zóny dávajú pocit návratu k normálnosti," uviedol.

Pripravovanú Bratislavskú výzvu či už neformálne, alebo formálne podporila viac ako polovica ministrov. "Bude to dokument, ktorý ostane v pamäti v spojení s touto ministerskou radou, a ľudia oceňujú, že je to volanie, aby sme sa opätovne vrátili k záväzkom, ktoré sú v srdci tejto organizácie," povedal Lajčák. "Neviem ani o jednej krajine, ktorá by mala problém s týmto dokumentom." Zmyslom tohto dokumentu bolo tak trochu vrátiť OBSE viac do centra pozornosti ministrov.

Na samite, ktorý zaznamenal vysokú politickú účasť celkovo 52 z 57 účastníckych krajín OBSE, sa vo štvrtok prijali prvé formálne rozhodnutia: v roku 2021 jej bude predsedať Švédsko a v roku 2022 Poľsko, čo je dôležité pre stabilitu organizácie.

Rokovania budú prebiehať celú noc a delegáti z troch kontinentov budú hľadať zhodu a konsenzus na znení výsledných dokumentov. Koľko z pripravovaných textov sa reálne prijme, sa uvidí až v piatok (6. 12.). O mnohých textoch sa bude ďalej rokovať aj po skončení samitu.

Súčasťou samitu s viac ako 1500 delegátmi sú aj paralelné zasadnutia prípravných výborov, množstvo koordinačných stretnutí, rokovanie zástupcov Parlamentného zhromaždenia OBSE a ďalšie sprievodné podujatia. Na bratislavskom samite vystúpil aj v Rusku väznený ukrajinský režisér Oleg Sencov.

Jedným z vedľajších podujatí bola inaugurácia virtuálneho tréningového centra na ochranu kritickej infraštruktúry. Finančne naň prispeli SR, USA i Japonsko. Cieľom je vedieť zabrániť výpadkom energie. Lajčák absolvoval aj podujatia s témou humanitárnej situácie na Ukrajine a úlohou žien v konfliktoch, ktoré podľa neho musia byť súčasťou riešení konfliktov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecký parlament odobril spornú dohodu o morských hraniciach s Líbyou
<< predchádzajúci článok
Európsky ekologický dohovor je o transformácii celého hospodárstva