24hod.sk    Z domova

13. mája 2021

Lengvarský, Mikas a Mišík predstavili opatrenia proti koronavírusu platné od 17. mája a nový Covid automatAktualizovaný COVID automat lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu.Zdieľať
Lengvarský, Mikas a Mišík predstavili opatrenia proti koronavírusu platné od 17. mája a nový Covid automat

Na tlačovej konferencii to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vo väčšine prípadov podľa neho zmierňuje opatrenia, keďže zohľadňuje zlepšujúcu sa situáciu.

Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, podmienky sú zohľadnené v závislosti na stupni varovania podľa COVID automatu. Zároveň sú v ňom stanovené podmienky pre prevádzky bez ohľadu na farbu okresu. Menia sa vyhlášky k prevádzkam, hromadným podujatiam, prekrytiu horných dýchacích ciest a k návštevám v nemocniciach.

Väčšina vyhlášok bude účinná od 17. mája, pre športové podujatia od 15. mája a pre návštevy v nemocniciach od 14. mája. Tam, kde sa pre vstup vyžaduje antigénový test, je možné ho nahradiť potvrdením o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia.

Správu budeme aktualizovať.

Ako sa zmenia svadobné hostiny, kary a večierky:

Ako sa zmenia športové podujatia:

V žltých a oranžových okresoch budú môcť ľudia v interiéri nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V týchto okresoch budú musieť nosiť rúško v exteriéri len na hromadných podujatiach.

V oranžových okresoch bude možné konzumovať jedlo aj v interiéroch reštaurácií s obmedzenými kapacitami. Wellness centrá, akvaparky a kúpele môžu otvoriť v lepších okresoch (ružové, oranžové). Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 72 hodín.

Od budúceho týždňa sa vo všetkých okresoch ruší povinnosť merať teplotu pri vstupe do obchodných domov, nie je potrebný ani negatívny test. Detské kútiky a sedacie sekcie zostávajú zatvorené. V bordových okresoch stále platí aj zákaz jedenia alebo pitia v obchodných domoch.

 

Aktualizovaný Covid automat 13.5.2021 by 24hodin on Scribd

 


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/lengvarsky-mikas-a-misik-predstavili-opatrenia-proti-koronavirusu-platne-od-17-maja-a-novy-covid-automat-cl754601.html