Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. novembra 2020

Lukašenko tvrdí, že po prijatí novej ústavy nebude prezidentom. Opozícia však hovorí o zdržiavaníBieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok vyhlásil, že nezostane v úrade, ak jeho krajina prijme novú ústavu. Nevysvetlil však, aké ...Zdieľať
belarus_russia_87035 d396bb939c07428997ceeeed12a2ea23 676x466 27.11.2020 (Webnoviny.sk) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok vyhlásil, že nezostane v úrade, ak jeho krajina prijme novú ústavu. Nevysvetlil však, aké dodatky ústavy by chcel, ani časový rámec na jej prijatie.


"Za novej ústavy nebudem s vami pracovať ako prezident," uvádza sa vo vyhlásení politika, ktoré zverejnila jeho tlačová kancelária.

Zdržiavacia taktika na potlačenie protestov


Lukašenko, ktorý je na čele Bieloruska viac ako 26 rokov, hovorí o novej ústave odvtedy, čo sporné augustové prezidentské voľby vyvolali masové demonštrácie volajúce po jeho odstúpení.

Opozícia Lukašenkove reči o úprave ústavy považuje za zdržiavaciu taktiku zameranú na potlačenie protestov. Lukašenko odmieta rokovať s opozíciou o odovzdaní moci aj o nových prezidentských voľbách.


Nové vyjadrenie po stretnutí s Lavrovom


Bieloruské úrady vyzvali na národné zhromaždenie tisícok ľudí, ktoré by sa uskutočnilo koncom decembra alebo v januári s cieľom prediskutovať navrhované zmeny ústavy.

Nové vyjadrenie Lukašenka na margo ústavy prišlo po tom, čo sa stretol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Šéf ruskej diplomacie vyjadril podporu novej bieloruskej ústave. Rusko a Bielorusko majú úzke vzťahy, pričom Moskva ponúkla Lukašenkovi bezpečnostnú pomoc, ak o ňu požiada.


Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenko tvrdí, že po prijatí novej ústavy nebude prezidentom. Opozícia však hovorí o zdržiavaní © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kontroverzný kňaz Kuffa sa nakazil koronavírusom spolu s jeho spolupracovníkmi
<< predchádzajúci článok
Koncern Walt Disney ohlásil prepúšťanie, o prácu príde ďalších štyritisíc zamestnancov

Lukašenko tvrdí, že po prijatí novej ústavy nebude prezidentom. Opozícia však hovorí o zdržiavaní - diskusné fórum čitateľov