Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. júla 2019

Macron prisľúbil pomoc pri oživení rozhovorov Srbska s KosovomFrancúzsky prezident Emmanuel Macron, archívna snímka.Zdieľať
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Belehrad 16. júla (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok v Belehrade prisľúbil, že pomôže obnoviť zablokované rokovania medzi Srbskom a Kosovom. Informovala o tom agentúra AP.


Macron počas návštevy Srbska takisto vyjadril podporu snahám Belehradu o členstvo v Európskej únii (EÚ). Pripomenul však, že EÚ by sa mala reformovať skôr, než prijme ďalšie členské krajiny.

Macronova dvojdňová návšteva v Srbsku má podľa AP obnoviť vzťahy medzi Srbskom a Francúzskom. Ich historicky blízke väzby boli narušené, keď jednotky NATO v roku 1999 bombardovali Srbsko v súvislosti s jeho krokmi voči Kosovu. uznalo kosovskú nezávislosť.

Srbsko a jeho bývalá provincia Kosovo, kde žije prevažne etnicky albánske obyvateľstvo, majú stále napäté vzťahy aj po dvoch desaťročiach po krvavom vojnovom konflikte. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú však Srbsko neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ predĺžila sankcie voči Severnej Kórei
<< predchádzajúci článok
Kongresmanky odkázali Trumpovi: Nikam neodchádzame a nebudeme mlčať

Macron prisľúbil pomoc pri oživení rozhovorov Srbska s Kosovom - diskusné fórum čitateľov