Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2019

Maďarská ministerka: EÚ podelili na zlé a dobré štátyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach
Budapešť/Brusel 10. decembra (TASR) - Vypočutie na rokovaní Rady Európskej únie pre všeobecné záležitosti v Bruseli, ktoré sa v utorok zaoberalo aj stavom právneho štátu v Maďarsku, je procesom riadeným otázkami zvonka. Potvrdilo sa, že isté záujmové skupiny chcú narušiť jednotu medzi členskými krajinami Únie, povedala po vypočutí maďarským médiám šéfka maďarského rezortu justície Judit Vargová.


Podľa agentúry MTI ministerka vyhlásila, že Európu podelili na zlé a dobré členské krajiny. "Isté sily chcú potrestať tie krajiny, ktoré odmietajú hlavný európsky prúd," podčiarkla Vargová.

Dodala, že sa tiež potvrdilo, že ak by Únia mala obavy o stav právneho štátu, tak Brusel mohol už dávno uzatvoriť tento proces, pretože maďarská delegácia dala vyčerpávajúce odpovede na všetky položené otázky.

Maďarská ministerka zdôraznila, že jej krajina akceptuje v akomkoľvek procese iba dialóg založený na vzájomnej úcte národov a odmieta súčasný karhajúci štýl rokovania.

Maďarsko ešte musí zodpovedať viacero otázok, ktoré od neho požaduje Európska komisia v spore okolo dodržiavania pravidiel právneho štátu. Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR František Ružička počas rokovaní Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Spresnil, že prebehlo vypočúvanie maďarskej ministerky Vargovej, počas ktorého mnohé krajiny EÚ kládli otázky týkajúce sa právneho štátu a implementácie požadovaných opatrení zo strany maďarskej vlády. "Ten proces sa ešte neskončil, mnohé otázky sú otvorené. V prípade Poľska išlo o informáciu Európskej komisie o tom, aký je momentálne stav v tejto krajine," opísal Ružička dialóg, ktorý prebieha medzi Európskou komisiou a vládami z Budapešti a Varšavy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúsky prezident odhalil v Hainburgu pamätnú tabuľu Pochodu slobody
<< predchádzajúci článok
Partizánčania budú od nového roka platiť za odpad takmer o 12 eur viac

Maďarská ministerka: EÚ podelili na zlé a dobré štáty - diskusné fórum čitateľov