Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. septembra 2019

MATEČNÁ: Situácia okolo afrického moru ošípaných je stabilizovanáNa archívnej snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).Zdieľať
Na archívnej snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS). Foto: FOTO TASR – Jaroslav Novák
Bratislava 22. septembra (TASR) – Situácia okolo afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku je podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (SNS) stabilizovaná. Podotkla však, že ide o virózu, a preto je potrebná opatrnosť. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.


Priblížila, že počet prípadov k dnešnému dňu je 11 u domácich ošípaných a 13 u diviačej zveri, všetko je lokalizované v okrese Trebišov. "Je to veľmi naozaj nebezpečná choroba, na ktorú nemáme zatiaľ žiadnu vakcínu," skonštatovala v diskusnej relácii s tým, že obyvatelia by nemali mať obavy, že choroba prejde na človeka. Situácia je podľa nej stabilizovaná. Ale vzhľadom na to, že ide o nákazlivú vírusovú chorobu, je potrebné byť opatrný.

V súvislosti s tým, že podiel slovenských potravín v letákoch by podľa novej právnej úpravy nemal klesnúť pod 50 %, skonštatovala, že všetci obchodníci okolo toho robia "veľké haló". Poznamenala, že nejde o diskriminačné praktiky. "Francúzsko má jeden ohromný zákon, ktorý dokonca hovorí, že v stravovacích zariadeniach, školských jedálňach je povinnosť mať minimálne 50 % francúzskych potravín. A presne vedia, prečo to robia. Robia to preto, aby podporili svojich poľnohospodárov, aby krajinu diverzifikovali, aby napríklad znižovali uhlíkovú stopu a aby dávali tým, ktorí sú najviac ohrození, deťom a starým ľuďom, kvalitné, bezpečné a živé potraviny," zdôraznila.

V prípade zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) na 10 % na vybrané potraviny podotkla, že SNS zamýšľala znížiť daň na všetky potraviny. Opatrenie však upravila vzhľadom na to, že sa správa "rozpočtovo zodpovedne". Ak sa bude dosah tohto opatrenia vyvíjať pozitívnym smerom, v ďalšom období bude Matečnej SNS tlačiť na to, aby bolo rozšírené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič sa chce spojiť opozíciu
<< predchádzajúci článok
Počet obetí nehody pakistanského autobusu stúpol už na 25

MATEČNÁ: Situácia okolo afrického moru ošípaných je stabilizovaná - diskusné fórum čitateľov