Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. augusta 2019

Merkelová priletela do Šopronu pripomenúť si pád železnej oponyNemecká kancelárka Angela Merkelová, archívna snímka.Zdieľať
Nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/DPA
Budapešť 19. augusta (TASR) - Zvonením zvonov evanjelického kostola západomaďarského Šopronu sa v pondelok o 10.00 h začala ekumenická bohoslužba, na ktorú pricestovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom si pripomenú 30. výročie tzv. Paneurópskeho pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.


Merkelová, ktorá do Maďarska pricestovala vrtuľníkom, vystúpi pri tejto príležitosti v kostole s prejavom, pozvaným hosťom sa prihovorí aj Orbán.

Internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság pripomenulo, že Merkelová navštívila naposledy Budapešť v roku 2015 v čase vrcholenia migračnej krízy. Vo vzájomných maďarsko-nemeckých vzťahoch odvtedy pretrváva napätie.

Týždenník podotkol, že počas bohoslužby nie je možné v kostole fotografovať, ani zhotovovať videozáznamy. Novinárom vytvorili mediálne centrum, v ktorom je možné udalosti sledovať na obrazovke. V meste zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia, je tam množstvo policajtov. Mnohé oblasti Šopronu sú uzatvorené, a to nielen okolie kostola.

Po rokovaní Merkelovej s Orbánom počas obeda pripravujú na 13.00 h tlačovú konferenciu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Autá a vlaky ročne na Slovensku zrazia viac ako 1000 zvierat
<< predchádzajúci článok
NAJVÄČŠIA ZARA A ĎALŠÍCH 25 NOVÝCH OTVORENÍ PRIBUDNE V AVIONE

Merkelová priletela do Šopronu pripomenúť si pád železnej opony - diskusné fórum čitateľov