Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2022

Minimálna hodnota stravného lístka sa od začiatku budúceho roka zvýši o 30 centovMinimálna hodnota stravného lístka sa pre státisíce zamestnancov od začiatku budúceho roka zvýši zo 4,80 eura na 5,10 eura.Zdieľať
img_8972 676x439 10.12.2022 (Webnoviny.sk) - Minimálna hodnota stravného lístka sa pre státisíce zamestnancov od začiatku budúceho roka zvýši zo 4,80 eura na 5,10 eura. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tým reaguje na vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní so zámerom zámerom zmierniť dopady rastúcej inflácie. Opatrenie o zvýšení súm stravného už vyšlo v Zbierke zákonov SR.

Minimálna hodnota stravného


Opatrením sa suma stravného zvýši pri trvaní pracovnej cesty od 5 do 12 hodín zo 6,40 eura na 6,80 eura, pri trvaní pracovnej cesty od 12 hodín do 18 hodín z 9,60 eura na 10,10 eura a pri pracovnej ceste trvajúcej nad 18 hodín zo 14,50 eura na 15,30 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je pritom podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín.

Pri sume stravného 6,80 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,10 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Tretie zvýšenie od mája


Za august tohto roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku hodnotu 105, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5 percentuálnych bodov.

Za základňu sa pritom považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného. „V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného podľa zákona o cestovných náhradách bola teda splnená podmienka na ich zvýšenie," konštatuje ministerstvo práce.

Minimálna hodnota stravných lístkov sa od mája tohto roka zvýši tretíkrát. Prvýkrát najnižšia hodnota gastrolístkov stúpla od mája tohto roka z 3,83 eura na 4,50 eura, druhýkrát od septembra tohto roka zo 4,50 eura na 4,80 eura.


Zdroj: Webnoviny.sk - Minimálna hodnota stravného lístka sa od začiatku budúceho roka zvýši o 30 centov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po útoku na Zámockej má strach a obavy 10 percent ľudí, prieskum zisťoval aj názor na registrované partnerstvá
<< predchádzajúci článok
Slovensko už zrejme začalo vymierať, počet obyvateľov sa bez imigrácie už bude dlhodobo znižovať