Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2020

Ministerstvo kultúry podľa ÚVO nepostupovalo v súlade so zákonom pri dodatkoch na telekomunikačné službyMinisterstvo kultúry SR pri dodatkoch zmluvy na telekomunikačné služby nepostupovalo v súlade so zákonom. Podľa iniciatívy Slovensko.Digital to ...Zdieľať
fc8a5515 676x381 1.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo kultúry SR pri dodatkoch zmluvy na telekomunikačné služby nepostupovalo v súlade so zákonom.


Podľa iniciatívy Slovensko.Digital to skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý na rezorte kultúry kontroloval dodatky zmluvy na telekomunikačné služby so spoločnosťou SWAN.

ÚVO našlo pochybenie ministerstva


"Úrad vo svojej kontrole konštatoval, že rezort kultúry postupoval v rozpore so základnými povinnosťami verejného obstarávateľa zo zákona o verejnom obstarávaní. Úrad konštatuje, že konaním ministerstva došlo k navýšeniu celkovej zmluvnej ceny, čím sa súčasne dostal aj do rozporu s princípom transparentnosti a princípom rovnakého zaobchádzania," informuje Slovensko.Digital, ktoré podnet na ÚVO podalo.

Úrad sa tiež vyslovil, že konanie ministerstva malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

Rovnaké pochybenie aj na rezorte práce


Podobnú kontrolu už ÚVO vykonal v minulosti aj na ministerstve práce, kde rovnako skonštatoval pochybenia v šiestich dodatkoch a rovnako tvrdil, že konanie rezortu malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

Slovensko.Digital pripomína, že na systémové obchádzanie zákona zo strany ministerstiev, ktoré bez súťaže uzatvárajú dodatky, a tým predlžujú svoje staré zmluvy na telekomunikačné služby, upozornilo v novembri minulého roka. Výsledkom takýchto dodatkov sú podľa Slovensko.Digital predražené zmluvy v hodnote miliónov eur ročne.

"Vo všetkých prípadoch, na ktoré sme upozornili, ide totiž o štandardizované dátové služby a prenájom bežne dostupného hardvéru. Neexistuje technický ani právny dôvod, ktoré by bránili ukončiť tieto prehistorické zmluvy a vyhlásiť férovú súťaž na dodávateľa, ktorý bude poskytovať služby za dnešné, zrejme často až zlomkové ceny," reaguje výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Gabriel Lachmann.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo kultúry podľa ÚVO nepostupovalo v súlade so zákonom pri dodatkoch na telekomunikačné služby © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Masívnu obnovu budov podporujú aj Slováci, Brusel s ňou ráta pri oživení ekonomiky po koronakríze
<< predchádzajúci článok
Koronavírus zastavil príliv ruských turistov do Fínska, krajina pre zatvorené hranice prichádza o milióny

Ministerstvo kultúry podľa ÚVO nepostupovalo v súlade so zákonom pri dodatkoch na telekomunikačné služby - diskusné fórum čitateľov