24hod.sk    Z domova

26. septembra 2018

Miroslav Lajčák podporil Globálny pakt pre životné prostredieNa archívnej snímke M. Lajčák.Zdieľať
Na archívnej snímke M. Lajčák. Foto: TASR - Martin Baumann
New York 26. septembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák vystúpil v utorok na pôde Kolumbijskej univerzity v New Yorku, kde vyjadril podporu Globálnemu paktu pre životné prostredie. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Lajčák vystúpil s prednáškou s názvom "Úloha diplomacie v rámci Globálneho paktu pre životné prostredie". Poukázal v ňom na spojitosť medzi klimatickými zmenami, bezpečnosťou a stabilitou.

Klimatické zmeny majú podľa slovenského ministra priame i nepriame dopady na medzinárodnú bezpečnosť, ohrozujú ľudí, ktorí sa ocitnú v zraniteľných situáciách, posilňujú environmentálny tlak, riziko katastrof, nútia obyvateľov k vysídľovaniu a zhoršujú hrozbu sociálnych a politických nepokojov.

"Len v tomto roku pocítili milióny ľudí, neďaleko odtiaľto, devastačné účinky hurikánu. Mnohé africké krajiny zasa sužujú po desaťročia extrémne suchá," uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý uplynulý rok pôsobil ako predseda 72. Valného zhromaždenia OSN.

Globálny pakt pre životné prostredie Lajčák ocenil ako nový environmentálny nástroj, ktorý má zlepšiť spojitosť medzinárodných nástrojov v danej oblasti a uľahčiť ich efektívnu implementáciu na úrovni jednotlivých krajín.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/miroslav-lajcak-podporil-globalny-pakt-pre-zivotne-prostredie-cl619498.html