07. decembra 2016
Ilustračné foto. Foto: TASR/APMelbourne 7. decembra (TASR) - Austrálskeho tínedžera, ktorý plánoval odpáliť podomácky vyrobenú bombu podobnú tej z útoku na Bostonskom maratóne, dnes odsúdili na sedem rokov väzenia.
Sudca najvyššieho súdu v austrálskom štáte Viktória, Lex Lasry, uložil 18-ročnému mladíkovi trest za zmarený plán odpáliť výbušné zariadenie v druhom najväčšom austrálskom meste Melbourne. Tínedžer bol už predtým uznaný za vinného z toho, že si zaobstaral dokumenty súvisiace s improvizovaným výbušným zariadením a počas príprav na teroristický čin už toto zariadenie aj čiastočne vyrobil. Hrozil mu maximálny možný trest - doživotné väzenie.
Totožnosť tínedžera nemohli zverejniť, pretože v čase prípravy zločinu bol neplnoletou osobou.
Polícia podnikla vlani v mladíkovom dome raziu a našla tlakový hrniec, škatule so skrutkami, ktoré mal v pláne použiť ako šrapnely, a návod na výrobu bomby z tlakového hrnca.
Prokurátori uviedli, že tínedžerov prístroj bol podobný bombám vyrobeným z tlakových hrncov a použitým pri smrtiacom útoku na Bostonskom maratóne v roku 2013.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR