Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. apríla 2020

Mladí Slováci zásobujú zdravotníkov vlastnými ochrannými štítmi z 3D tlačiarní. Distribuovali ich už vyše 3000 (video)



Skupina mladých Slovákov z Trnavy zobrala pomoc pre zle vybavených zdravotníkov do vlastných rúk. Asi pre dvoma týždňami začali vyrábať toľko potrebné ochranné štíty na 3D tlačiarňach.



Zdieľať
Mladí Slováci zásobujú zdravotníkov vlastnými ochrannými štítmi z 3D tlačiarní. Distribuovali ich už vyše 3000 (video)

Následne ich zdarma distribuujú do slovenských nemocníc, kliník a záchranárom, ktoré sú v prvej línii boja s novým koronavírusom.

„Naši lekári, sestry, záchranári a všetci v zdravotníctve bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom pomôcok, ktoré by ich mali chrániť pri práci. Jednou z nich je ochranný štít,“ uviedli mladí vynálezcovia na internetovej stránke  pomoznemocnici.sk.

 

Štíty tlačia dobrovoľníci

Pri výrobe ochranného štítu sa inšpirovali na internete. Oslovili zopár podobných výrobcov, ktorí im pomohli s ich predlohami.

„Ako nadšenci 3D tlače sme neváhali a vyrobili zopár prototypov. Finálny produkt sme na schválenie odprezentovali niekoľkým zdravotníkom, ktorým prišiel tento štít ako užitočná ochrana,“ u viedli trnavskí chlapci.

Postupne do tlačenia štítov zapojili asi 150 ďalších dobrovoľníkov – tlačiarov či ľudí a firmy, ktorí im dodávajú plasty a zabezpečujú logistiku.

Výrobu štítov hradia výlučne z finančných darov od ľudí. Výroba jedného ochranného štítu stojí asi päť eur. Momentálne je vyzbieraných vyše 58-tisíc eur, čo postačí na výrobu viac než 11 600 štítov.

Nemocnice čakajú na 22-tisíc ochranných štítov

Jedny z prvých štítov dostali zdravotníci pred dezinfekčným stanom v Trnave. Odvtedy odoslali do zdravotníckych zariadení už vyše 3000 štítov.

V najbližšej dobe by mali vytlačiť viac ako 22-tisíc ochranných krytov, o ktoré ich nemocnice požiadali. Denná produkcia pritom teraz predstavuje asi 550 týchto ochranných pomôcok.

„Zámerom je v prvom rade pokryť potreby nemocníc, potom prídu na rad súkromné ambulancie a neskôr prípadne aj pre ďalších, ktorí musia pracovať v teréne ako lekárnici či predavači,“ uviedol na sociálnej sieti jeden z mladých vynálezcov.

Na tento projekt, ktorý závisí na príspevkoch od ľudí, môže prispieť každý na stránke https://pomoznemocnici.sk/


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový Huawei P40 lite prichádza na Slovensko
<< predchádzajúci článok
V súboroch o Covid-19 našli škodlivé malvéry, Kaspersky upozorňuje aj na streamovacie služby