03. augusta 2006

Moravcová do finále motýľkarskej stovky na ME ako tretia

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová postúpila ako tretia najrýchlejšia do piatkového finále na 100 m motýlik na majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v budapeštianskom ...

BUDAPEŠŤ 3. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová postúpila ako tretia najrýchlejšia do piatkového finále na 100 m motýlik na majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v budapeštianskom päťdesiatmetrovom bazéne Alfréda Hajósa. Šesťnásobná najlepšia športovkyňa Slovenska dosiahla čas 59,01, ktorý bol o 37 stotín sekundy pomalší ako výkon najrýchlejšej z rozplavieb Holanďanky Inge Dekkerovej. Odchovankyňa piešťanského plávania postúpila do elitnej osmičky v tohtoročnom osobnom výkone roka. “Motýlik sa mi tento rok nepláva príliš dobre a aj tentoraz to bolo vidieť. Zázraky sa nedejú a ani nediali. Musím sa vytrápiť. Trochu to bolelo a v závere mi odišli nohy. Musím sa priznať, napriek všetkému som čakala lepší čas. Dôležité však bolo kvalifikovať sa do finále,“ povedala trojnásobná zlatá medailistka na motýľkarskej stovke z uplynulých troch európskych šampionátov. Moravcovej ubudla už po rozplavbách jedna z konkurentiek v boji o cenné kovy Francúzka Malia Metellová. Strieborná medailistka spred dvoch rokov z majstrovstiev Európy v Madride obsadila v rozplavbách devätnástu priečku výkonom 1:00,90 a v redukovanom poradí na maximálne dvoch postupujúcich plavcov z jednej krajiny obsadila prvú nepostupovú priečku. Okrem najrýchlejšej zo semifinále bude medzi najväčšie konkurentky Moravcovej v boji o medailové priečky patriť Bieloruska štartujúca vo francúzskych farbách Alena Popčanková. “Utrhnúť sa môže ktorákoľvek z mladých pretekárok. Je to otvorená disciplína. Bude to boj. Cítila som sa trochu lepšie ako počas sezóny, ale nie je to ako v minulosti. Chýba tomu suverenita a šmrnc,“ doplnila Moravcová.

Na 100 m motýlik sa v rozplavbách darilo aj druhej Slovenke, iba sedemnásťročnej Denise Smolenovej. Odchovankyňa bratislavského plávania si časom 1:01,80 vytvorila nový osobný rekord, ktorý stačil na celkové tridsiate miesto. “Môžem byť spokojná. Prvú päťdesiatku som plávala dokonca rýchlejšie ako rozplavby na 50 m voľným spôsobom. To hovorí za všetko,“ komentovala spokojná Smolenová.

Plavec banskobystrickej Dukly Ľuboš Križko obsadil vo svojom prvom finále v kariére v dlhom bazéne ôsmu priečku, keď na znakárskej päťdesiatke dosiahol výkonom 25,88 sekundy. Po doplávaní uznal, že na svojich finálových súperov ešte nedorástol: “Dosiahol som prvú métu a tou druhou bude dotiahnuť sa na konkurentov. Dostal som sa však do špičky a ukázal som, že so mnou treba počítať. Súperi sú však momentálne silnejší a rýchlejší, to musím uznať.“ Odchovanec trenčianskeho plávania zaostal vo finále šesť stotín sekundy za svojím slovenským rekordom, ktorý vytvoril už v stredajších rozplavbách a vyrovnal v semifinále. Zlato získal Nemec Helge Meeuw (25,06). “Spokojný som s finálovým časom i konečným umiestnením. Zodpovedajú môjmu súčasnému maximu,“ dodal Križko.

Vo svojej hlavnej disciplíne na 200 m prsia sa v budapeštianskej päťdesiatke predstavila aj najmladšia zo slovenskej výpravy Zuzana Mimovičová. Výkonom 2:38,29 obsadila 26. miesto a za osobným maximom zaostala tri stotiny sekundy. Nedokázala však dodatočne splniť ostrý A-limit (2:37,05), ktorý by jej zabezpečil kompletné uhradenie nákladov spojených so štartom na ME z pokladnice Slovenskej plaveckej federácie. “Prvá stovka bola pomalšia ako sme plánovali. Všetky súperky začali akosi pomaly a ja som sa nemal s kým potiahnuť. Navyše potrebujem absolvovať viac takýchto štartov, aby som získala potrebné skúsenosti. Zaplávala som svoj štandard,“ dodala Mimovičová.