24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

12. mája 2011

MS 2011: Štvrťfinále - Fínsko - Nórsko - 4:1

Fínsko - Nórsko 4:1 (0:0, 4:1) po II. tretine

Hokejisti Fínska sa po troch rokoch opäť dostali do semifinále majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom popoludňajšom štvrťfinále v Bratislave zdolali prekvapenie šampionátu z Nórska 4:1, keď o svojej výhre rozhodli štyrmi presnými zásahmi v druhej časti hry. Fíni hrali naposledy medzi poslednými štyrmi v roku 2008 v Kanade, keď v Québecu získali bronz. Nóri obsadia na MS 2011 v konečnom hodnotení v závislosti od výsledku večerného štvrťfinále Kanada - Rusko 5. alebo 6. miesto, čo je ich druhý najlepší výsledok v histórii. V roku 1951 boli štvrtí.

Fínsko sa s Nórskom na majstrovstvách sveta či ZOH stretlo celkovo dvadsaťkrát, devätnásťkrát vyhral tím Suomi a v roku 1990 sa zápas skončil remízou. Fíni v piatkovom semifinále od 20.15 h narazia v Orange aréne na lepšieho zo zápasu Kanada - Rusko.

Štvrťfinále (Bratislava):
Fínsko - Nórsko 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Góly: 27. Immonen (Granlund, Niskala), 29. T. Ruutu (M. Koivu, Pesonen), 36. Immonen (Granlund, Valivaara), 39. Lajunen (Komarov, Jaakola) - 24. K.A. Olimb (z tr. strieľania)
Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Persson (Švéd.), Piechaczek (Nem.) - Schulz (Nem.), Šeľanin (Rus.), 8547 divákov.

Fínsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Valivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyöralä, M. Koivu, T. Ruutu - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Lajunen, Nokelainen, Pihlström
Nórsko: Haugen - Tollefsen, Bonsaksen, Holos, E. Koivu, Csiszar, Follestad Johansen - Röymark, Fredriksen, Skröder - M. Olimb, Bastiansen, Spets - Holtet, Hansen, K.A. Olimb - K. Forsberg, Martinsen, Lorentzen - Ask, Kristiansen

Fíni začali podľa očakávania náporom, Nóri však prežili prvé strelecké pokusy Suomi a pomaly začali byť aj oni nebezpečnejší v útoku. Aktivita bola na fínskych hokejkách, cez pozornú defenzívu súpera sa však favorit nedokázal presadiť a väčšinou to skúšal zo stredných a väčších vzdialeností. Najväčšiu šancu Fínov spálil v 7. min Aaltonen, po ktorého strele zazvonila žŕdka. V závere prvej dvadsaťminútovky si vytvorili tlak Nóri, ale pozorného Vehanena nedokázali prekonať v dobrých príležitostiach.
V 24. min fauloval Komarov v nájazde K.A. Olimba a nórsky útočník využil nariadené trestné strieľanie skvelým blafákom do bekhendu. Fíni dokázali vyrovnať o tri minúty neskôr, Granlund nabil na ľavý kruh na vhadzovanie Immonenovi a na jeho strelu už Haugen nedokázal zareagovať. Nóri doplatili aj druhýkrát na svoju nedisciplinovanosť, v 29. min ešte po Koivovej prihrávke spoza bránky pri presilovke Pesonen neprekonal Haugena, ale dorážka Tuoma Ruutua už bola úspešná. Aj tretí úspech dosiahli Suomi pri presilovke, keď zopakovali akciu ako cez kopirák z 27. min a na jej konci bol opäť Immonen - 3:1. V 39. min pri hre štyroch proti štyrom sa natlačil pred Haugena Lajunen a zvýšil na 4:1.
V záverečnej tretine už Fíni hrali s ľahkosťou a niekoľkokrát ešte ohrozili nórsku bránku. Na výsledku už nič nezmenili ani ojedinelé nórske útoky, ktoré vyriešil Vehanen. Nóri hrali v poslednej minúte ešte power-play, ale ani v nej už neprekonali fínskeho gólmana.

Hlasy:
Jukka Jalonen (tréner Fínska): "Víťazstvo a postup medzi najlepšiu štvoricu nás veľmi teší. Nebolo to vôbec jednoduché, ale podržal nás brankár a boli sme efektívni v presilovkách. Vybrať si súpera pre semifinále je mimoriadne náročné, v tejto fáze sú už iba silné mužstvá."

Roy Johansen (tréner Nórska): "V prvom rade gratulujem súperovi k postupu do bojov o cenné kovy. Vyhralo lepšie mužstvo, no podali sme dôstojný výkon. Rozhodla druhá tretina a tri góly, ktoré sme inkasovali v oslabení. O rok sa pokúsime zopakovať účasť vo štvrťfinále a ak budeme mať šťastie, nie je vylúčený ani náš postup do semifinále.