24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2010

Na Floride zaznamenali prvý prípad choleryCholera sa už dostala aj do Spojených štátov. Prvý prípad ochorenia zaznamenali na Floride, kam ju priniesla žena, ktorá pred týždňom navštívila svojich príbuzných na Haiti. ...Zdieľať
cholera Foto: SITA/AP WASHINGTON 17. novembra (WEBNOVINY) - Cholera sa už dostala aj do Spojených štátov. Prvý prípad ochorenia zaznamenali na Floride, kam ju priniesla žena, ktorá pred týždňom navštívila svojich príbuzných na Haiti. Informovali o tom v stredu americké médiá. Podľa ich údajov ženina rodina žije v údolí rieky Artibonité, centre šírenia epidémie, ktorej podľahlo už okolo 1 100 ľudí a ďalších 18 300 je nakazených. Žena údajne nie je v ohrození života. Floridské úrady v reakcii vyzvali ľudí, aby sa v prípade prejavenia symptómov urýchlene dali otestovať. Na Floride žije okolo 240 tisíc obyvateľov haitského pôvodu, pričom mnohí z nich do susednej krajiny často cestujú.


V utorok pritom zaznamenali prvý prípad výskytu cholery aj v Dominikánskej republike, informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. Nakazený pochádza zo susedného Haiti a chorobu si pravdepodobne doviezol z tamojšej dovolenky. Miestne úrady v Dominikánskej republike sa obávajú, že haitská epidémia cholery sa teraz dostane aj do tejto vyspelejšej časti ostrova a napácha tam obrovské škody.

Počet smrteľných prípadov cholery na Haiti už medzitým prekročil číslo 1 100 a nákaza sa rozšírila už do desiatich provincií. Úrady sa obávajú ešte rýchlejšieho šírenia choroby, keď sa vírus dostane do stanových mestečiek v hlavnom meste Port-au-Prince, ktoré vybudovali po ničivom zemetrasení. Väčšina z doterajších obetí pochádza z oblastí pozdĺž rieky Artibonité, ktorá prechádza strednou a severnou časťou Haiti. Organizácia Spojených národov požiadala na boj proti cholere o 164 miliónov dolárov (119,7 milióna eur). OSN odhaduje, že ochorenie môže postihnúť až 200 000 ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/na-floride-zaznamenali-prvy-pripad-cholery-cl140249.html