Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. novembra 2019

Na letákoch z novembra '89 sa objavil text piesne Sľúbili sme si láskuilustračná snímkaZdieľať
ilustračná snímka Foto: TASR/Peter Lenhart
 
Bratislava 9. novembra (TASR) – Na českých a slovenských námestiach sa po 17. novembri 1989 účastníci zhromaždení stretávali a rozchádzali pri tónoch študentskej i štátnej hymny.


Na námestiach zneli skladby Modlitba pre Martu v podaní Marty Kubišovej, Pravda víťazí od skupiny Tublatanka, ale i obľúbená ľudová pieseň prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka Ach synku, synku.

Len pár dní po zásahu na pražskej Národnej triede sa objavila aj pieseň Sľúbili sme si lásku. Jej autorom je pesničkár a publicista Ivan Hoffman, ktorý v čase totality kritizoval vtedajší režim.

Pieseň sa stala neoficiálnou hymnou revolúcie spolu s pesničkárom, ale i na demonštráciách, na ktorých sa nezúčastnil osobne, ju v novembri 1989 spievali tisíce ľudí. Text piesne sa medzi ľuďmi šíril aj na letákoch. Putoval do škôl, závodov a študenti ho roznášali po uliciach.

"Videli sme tých, ktorí vystierali ruky, mali ich prázdne a ešte bola tma. Po našich uliciach odvtedy prešli veky... Sľúbili sme si lásku, sľúbili pravdu vravieť len..." objavovalo sa na cyklostylovanom letáku.

Hárky papiera formátu A4 s riadkami modrého písma s podčiarknutými slovami refrénu si ľudia podávali na námestiach, aby mohli spoločne spievať pieseň, ktorú považovali za akúsi hymnu Nežnej revolúcie.

Výzvy na nenásilný charakter protestov boli o to aktuálnejšie, že v prvých dňoch komunistická moc reálne uvažovala aj o použití sily na ich potlačenie. Ako spomínajú František Mikloško, Ján Budaj i ďalší aktéri vtedajších udalostí, protagonisti Verejnosti proti násiliu (VPN) sa pripravovali aj na alternatívu, že proti demonštrantom zasiahnu poriadkové sily – aby nedošlo k panike a mnohotisícový dav neušliapal ľudí, chceli v takom prípade vyzvať účastníkov demonštrácie, aby si čupli, respektíve sadli.

Myšlienka "nenásilia" bola natoľko silná, že keď na jednom zo zhromaždení herec a dramatik Stanislav Štepka z Radošinského naivného divadla povedal na adresu komunistických predstaviteľov: "Poďme na nich s lopatou!" - mysliac tým manuálnu prácu s lopatou v ruke - dav začal skandovať: "Nechceme násilie!"

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šustová: Aktéri revolúcie neboli pripravení vymeniť komunistov (9. 11. 2019)
 RTVS odvysiela v nedeľu premiéru televíznej drámy Nero a Seneca (8. 11. 2019)
 J. Lunter a J. Nosko apelujú na mladých: Demokraciu si treba ustrážiť (8. 11. 2019)
 Premiér si pripomenie Nežnú revolúciu v Bratislave aj v Prahe (8. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Dýchacie ochorenia v Banskobystrickom kraji klesli, chrípky je viac
<< predchádzajúci článok
Vychádza CD Box Marián Varga Collected Works I

Na letákoch z novembra '89 sa objavil text piesne Sľúbili sme si lásku - diskusné fórum čitateľov