07. septembra 2006

Na US Open Nadala zastavil po famóznom výkone Južnyj

Stredajší osemfinálový a štvrťfinálový program dvojhry mužov a žien na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD) skompletizoval zloženie ženského ...

NEW YORK 7. septembra (WEBNOVINY) - Stredajší osemfinálový a štvrťfinálový program dvojhry mužov a žien na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD) skompletizoval zloženie ženského semifinále a priniesol aj prvé dve dvojice štvrťfinále mužského singla.

Do semifinále dvojhry žien postúpili prvé tri nasadené hráčky: Amélie Mauresmová (1.), Justine Heninová-Hardennová (2.) a Ruska Maria Šarapovová (3.). Svetová jednotka Mauresmová si vo štvrťfinále bez problémov poradila s dvanástou nasadenou Ruskou Dinarou Safinovou 6:2, 6:3, keď svoju súperkou v zápase dovedna päťkrát brejkla. Dvadsaťsedemročná Francúzka, ktorá v tomto roku vyhrala už Australian Open aj Wimbledon, sa prebojovala do newyorského semifinále po druhý raz (predtým 2002). "Vedela som, čo mám hrať, ale odišla som mentálne. Dnes ma premohli moje nervy. Súperka bola v tomto smere oveľa lepšia," komentovala sklamaná Safinová. Mauresmovej protihráčkou v semifinále bude Šarapovová, ktorá si poradila s krajankou reprezentujúcou Francúzsko Tatianou Golovinovou po vyrovnanom priebehu vo dvoch tajbrejkoch 7:6 (4), 7:6 (0). Iba 19-ročná Šarapovová postúpila do siedmeho semifinále z posledných desiatich grandslamových turnajov, čo je pre wimbledonskú víťazku z roku 2004 skvelá bilancia. "V súboji s Mauresmovou nemám čo stratiť. Ona bude favoritkou," skonštatovala po postupe mladá Ruska. V súboji dvoch bývalých víťaziek newyorského Grand Slamu si Belgičanka Justine Heninová-Hardennová (2003) poradila s Američankou Lindsay Davenportovou (1998) vo dvoch setoch 6:4, 6:4. V semifinále sa proti nej postaví Srbka Jelena Jankovičová. "Bol to ťažký zápas. Súperka výborne podávala. Mne sa však v rozhodujúcich momentoch podarilo vziať jej podanie," komentovala 24-ročná Belgičanka. Tridsaťročná Davenportová, ktorá predtým sužovaná bolesťami chrbta zvažovala ukončenie kariéry, neisto podotkla: "V tejto chvíli netuším, ako to so mnou dopadne. Vzhľadom na to, že som štyri a pol mesiaca nútene pauzovala, som spokojná s tým, čo som jeden a pol týždňa vo Flushing Meadows predvádzala."
V mužskej dvojhre sa vo štvrťfinále nečakane rozlúčil jeden z favoritov Španiel Rafael Nadal. Svetová dvojka sa musela skloniť pred umením famózne hrajúceho Rusa Michaila Južného, ktorému pred US Open patrilo v počítačovom poradí Entry až 54. miesto. Premožiteľ Dominika Hrbatého z 1. kola a tiež troch nasadených Španielov (okrem Nadala aj Ferrera a Robreda) vyhral za 196 minút 6:3, 5:7, 7:6 (5), 6:1, keď najmä v poslednom sete odsúdil dvojnásobného šampióna Roland Garros do roly štatistu. Zápas sa zlomil v závere III. setu, keď Nadal viedol 5:4 a pri podaní Južného 40:0, ale Rus sa dostal z troch setbalov 20-ročného Mallorčana. Nadal potom prehral tajbrejk tesne 5:7 a v závere frustrovaný takmer vyfasoval nepopulárneho "kanára". Južnyj zahral viac ako dvojnásobne viac víťazných úderov ako jeho súper (49:23) a úspešnosť na sieti mal 77%. Právom postúpil do prvého grandslamového semifinále v kariére. "Bol to veľmi ťažký zápas, a ten záver, to bolo niečo neuveriteľné. Nemôžem uveriť tomu, že som vyhral v štyroch setoch nad Nadalom," rozplýval sa 24-ročný Moskovčan. Nadal trpko skonštatoval: "To teda nebol odo mňa najlepší výkon, najmä vo štvrtom sete. Súper však hral fantasticky. Tie jeho víťazné forhendy..."
Z pohľadu Američanov boli v stredu vrcholom víťazné súboje Jamesa Blakea a Andyho Roddicka. Turnajová päťka Blake v osemfinále po sústredenom výkone hladko vyradila Čecha Tomáša Berdycha 6:4, 6:3, 6:1 a vo štvrťfinále vyzve svetovú jednotku Rogera Federera. Roddick potom v nočnom súboji nedal šancu šampiónovi z roku 2001 Austrálčanovi Lleytonovi Hewittovi 6:3, 7:5, 6:4 a je už v semifinále, kde sa mu postaví do cesty Južnyj. Roddick zahral 17 es a v zápase využil všetky štyri brejkbalové možnosti na zisk súperovho podania. "Hral som dobre. Dobre som podával, bol trpezlivý vo výmenách a čakal na čo najlepšiu pozíciu. Neurobil som proti Lleytonovi zbytočné chyby ako pri našom súboji vlani v Austrálii, kde som s ním prehral," uviedol Roddick.
V stredu sa dohrávali aj osemfinálové duely z utorka. V prvej dohrávke siedmy nasadený Rus Nikolaj Davydenko doslova "sfúkol" menej skúseného Brita Andyho Murraya, keď mu v záverečnom štvrtom sete uštedril ´kanára´. Celý zápas napokon vyhral 6:1, 5:7, 6:3, 6:0. Davydenko postúpil do tretieho grandslamového štvrťfinále v tomto roku a potvrdil povesť stabilného hráča. "Včera sme hrali obaja dobre, dnes to už bol iný zápas. Nemal som problémy," priznal 25-ročný Davydenko. Súboja s krajanom Maratom Safinom sa však nedočkal. Šampión US Open z roku 2000 totiž podľahol v päťsetovom a triapolhodinovom maratóne Nemcovi Tommymu Haasovi 6:4, 3:6, 6:2, 2:6, 6:7 (5). Haas postúpil do štvrťfinále v New Yorku po roku 2004 druhýkrát. "Som veľmi rád, že som v ďalšom grandslamovom štvrťfinále. Bolo to však o dvoch posledných loptičkách. Tajbrejk piateho setu, to je akoby ste si hodili mincou," uviedol Haas, ktorý zvládol druhý päťsetový thriller s tajbrejkovým koncom za sebou. V 3. kole totiž rovnakým spôsobom vyradil Američana Robbyho Ginepriho. Bezpečný postup do štvrťfinále zaznamenal Roger Federer. Svetová jednotka vyradila francúzske prekvapenie Marca Gicquela 6:3, 7:6 (2), 6:3 a vo štvrtkovom šlágri ho čaká Blake.