24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2012

Nemecko a Francúzsko chcú Grécko v eurozóne, pomôžu muNemecká kancelárka Angela Merkelová a nový francúzsky prezident François Hollande v utorok deklarovali spoločný záujem na zachovaní celistvosti eurozóny, ktorú ohrozuje patová situácia po predčasných ...Zdieľať
merkelova hollande BERLÍN 16. mája (WEBNOVINY) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a nový francúzsky prezident François Hollande v utorok deklarovali spoločný záujem na zachovaní celistvosti eurozóny, ktorú ohrozuje patová situácia po predčasných parlamentných voľbách v Grécku.


Podľa vyjadrenia Merkelovej, ktorá Hollandea privítala v Berlíne iba niekoľko hodín po jeho inaugurácii, si dvojica tradičných európskych veľmocí želá zotrvanie Grécka v menovej únii a v prípade potreby je pripravená "zvážiť možnosť dodatočných rastových opatrení" v prospech zadlženej krajiny.

Počas prvého spoločného rokovania sa obaja lídri snažili klásť dôraz na jednotu, pričom nezabudli ubezpečiť, že si uvedomujú svoju zodpovednosť pri hľadaní východísk z krízy. Merkelová taktiež vyjadrila presvedčenie, že jej názory na to, ako podporiť ekonomický rast v eurozóne, sa nelíšia od Hollandeovych do takej miery, ako tvrdia médiá.

"Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú máme ako Francúzsko a Nemecko za dobrý vývoj v Európe, a domnievam sa, že v tomto duchu nájdeme riešenia jednotlivých problémov," povedala šéfka nemeckej vlády. Jej francúzsky partner sa vyjadril, že je počas nadchádzajúceho summitu Európskej únie pripravený diskutovať "o všetkom" vrátane otázky takzvaných eurodlhopisov, ktorá vyvoláva napätie medzi Berlínom a Parížom. Hollande však zároveň potvrdil aj svoj záujem opätovne otvoriť fiškálny pakt EÚ, čo Merkelová dôrazne odmieta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/nemecko-a-francuzsko-chcu-grecko-v-eurozone-pomozu-mu-cl195355.html